8. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Líhnutí čapích mláďat v Teplé můžete sledovat na webu

Čápí hnízdo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čápí hnízdo | foto: tepla.cz

TEPLÁ (Karlovarsko) Líhnutí čapích mláďat na komíně v Teplé na Karlovarsku mohou návštěvníci městského webu sledovat v přímém přenosu. Podle starostky města se už vylíhlo první z nich.

Město díky sponzorům totiž pořídilo kameru, která nepřetržitě hnízdo sleduje. Návštěvníci mohou do života čapí rodiny nahlédnout online na webových stránkách www.tepla.cz. V hnízdě už se vylíhlo první z mláďat, prozradila starostka Jana Čížková.

ČTĚTE TAKÉ:


Starostka také vybídla pozorovatele, aby jí zaslali fotografie prvního vylíhnutého mláděte. Dostanou odměnu. "V neděli jsem objevila na počítači fotku z rána s prvním čapím mládětem," dodala.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidé také mohou navrhovat jména pro čápata. Jejich pokřtění a okroužkování chtějí Tepelští provést 10. června při místní slavnosti. "Zároveň odměním i nejlepší výtvarné, řemeslné, fotografické, literární dílka, která se týkají námětu čápi," uvádí na městském webu starostka.

V čapím hnízdě jsou ještě tři. Původní odhad, kdy by se mohly ptáci vylíhnout byl mezi 7. a 9. květnem. To se už téměř vyplnilo. Další mláďata by se měla líhnout v následujících dnech.

Čáp bílý:

Čáp - ilustrační foto

Čáp bílý se dožívá až 13 let. Ale ještě v první polovině 20. století byl v Česku téměř vyhuben. V roce 2001 bylo v Česku zaznamenáno 1282 hnízd, z čehož bylo obsazeno celým párem 901 hnízd. Zůstává ale i nadále ohroženým druhem.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz