Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Část ikonického stromu u Bílého domu kvůli špatnému stavu uřízli

Bílý dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílý dům. | foto: Shutterstock

WASHINGTON Pohled na jižní průčelí Bílého domu doznal změny. Zmizela totiž část ikonického šácholanu, který tam během svého mandátu ve 30. letech 19. století zasadil tehdejší americký prezident Andrew Jackson. Stav stromu byl velmi špatný a podle odborníků stál jen díky umělé opoře, proto představoval v rezidenci hlavy Spojených států bezpečnostní riziko.

Na stavu šácholanu neboli magnolie se podepsalo nejen stáří a rozmary počasí, ale i zásahy zahradníků, které byly ve své době možná dobře míněné, dnes by je však odborníci na péči o dřeviny rozhodně nedoporučili, uvedla agentura AP.

Betonová směs

Příkladem je odstranění části kořenů v 70. letech 20. století a také zaplnění dutiny kmene betonovou směsí, která byla v roce 1981 odstraněna kvůli napáchaným škodám. Od té doby se o oporu stromu stará sloup se systémem lan. Rozhodnutí, že velká část šácholanu půjde k zemi, učinila první dáma Melania Trumpová. Dospěla k němu na základě posudků odborníků, podle kterých byl strom zcela závislý na umělé opoře. Odborníci dospěli k závěru, že samovolnému pádu stromu nic nezabrání a že tedy není otázkou zda, ale kdy se tak stane.

Šácholany patří díky svým působivým květům k oblíbeným zahradním a parkovým stromům a keřům, své uplatnění mají díky antibakteriálním a antivirotickým účinkům i v lékařství. Za svůj symbol pak magnolii považují americké státy Mississippi a Louisiana.

Podle mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamové se americká první dáma obávala o zdraví návštěvníků a novinářů, kteří při některých příležitostech v okolí stromu stávají, proto se rozhodla nechat část stromu odstranit. Trumpová zároveň zahradníky požádala, aby uchovali dřevo stromu i jeho semenáče pro případné další využití.

Ačkoli Bílý dům uvedl, že k zemi půjde velká část stromu, nakonec nebyl zásah až tak radikální, jak se mnozí původně obávali, poznamenala po skončení zahradnických prací agentura AP.

Chelsea Clintonová, dcera Billa a Hillary Clintonových, která v Bílém domě vyrůstala, na twitteru vyjádřila díky současné první dámě i zahradníkům, kteří se na zásahu do ikonického stromu podíleli. „Díky @FLOTUS, že jste zachránila část stromu, který je mně a tolika dalším tak milý,“ uvedla Clintonová. Akronym FLOTUS odkazuje právě na první dámu Spojených států.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!