Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit

Magazín

  6:38
LONDÝN - Na osmidenní cestu se 33 zastávkami po celé Británii dnes z Londýna vyrazil velký červený autobus se sloganem o dopadech brexitu. Podobné vozidlo, v němž předloni před referendem o vystoupení Británie z EU zemi objížděl nynější ministr zahraničí Boris Johnson, se stalo jedním ze symbolů kampaně. Nová iniciativa zkopírovala koncept, poselství je ale opačné.

Červený autobus v Británii varuje před vysokou cenou za brexit foto: ČTK

„Brexit bude stát 2000 milionů liber týdně, uvádí zpráva samotné vlády. Stojí to za to?“ píše se na bocích autobusu.

Odchod z unie těsná většina Britů v plebiscitu před dvěma lety podpořila, ale „s příchodem spekulací o opakovaném referendu se odpůrci brexitu rozhodli poslat na silnici svůj vlastní červený autobus,“ poznamenala agentura Bloomberg.

Brexit bude stát víc peněz i Česko, odhaduje Schillerová

Proslulý slogan „posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na zdravotnictví“ z kampaně za vystoupení ihned po referendu v červnu 2016 zpochybnil jeden z jejích hlavních aktérů Nigel Farage.

Údaj o dvou miliardách liber týdně (57 miliard Kč) je odvozen z uniklé vládní analýzy, z níž na konci ledna citoval server BuzzFeed News, tvrdí její iniciátoři z londýnského sdružení Camden for Europe. Britská premiérka Theresa Mayová poté zprávu označila za něco „velmi předběžného“. BuzzFeed News tehdy napsal, že podle vládního dokumentu se ekonomický růst Británie v příštích 15 letech po odchodu z unie zpomalí o pět procent oproti předešlým předpovědím, a to i za předpokladu, že Londýn s Bruselem dojedná „komplexní dohodu o volném obchodu“.

„Je to jednoduché matematické tvrzení vytvořené tak, aby mělo dopad, a já si myslím, že ho mít bude,“ řekl o sloganu na autobusu labouristický zákonodárce Stephen Timms. „Lidé se opravdu musejí zamyslet, jestli chtějí podstoupit tvrdý brexit, který vláda nabízí,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat