Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi ročně sní 34 milionů litrů zmrzliny. Třetina se vyrábí v Opavě

Slovensko-cest

  6:00
OPAVA - Společnost Bidvest Opava, která je největší továrnou na výrobu zmrzliny v Česku, ročně vyprodukuje 11 milionů litrů zmrzliny. Podle loňských údajů agentury AC Nielsen, se v Česku ročně prodá zhruba 34 milionů litrů zmrzliny. Každý Čech ročně zkonzumuje přes tři litry zmrzliny.

Jahodový sorbet je oproti zmrzlině příjemnou změnou. foto: Shutterstock

„V roce 1997 se tady vyrábělo deset druhů zmrzlin a asi pět druhů hotových jídel. V současné době vyrábíme 80 druhů zmrzlin a 45 druhů hotových jídel,“ řekla vedoucí řízení jakosti a vývoje výrobku opavského Bidvestu Dalena Martiníková.

Bidvest Opava zaměstnává kolem 330 lidí, v letním období jejich počet vzroste až o čtvrtinu. „Pokud přijde výjimečný rok, musíme zapojit práci o sobotách a nedělích,“ řekla Martiníková.

PUNČOCHÁŘ: Zmrzlina z holubích jater vs. tradiční kuchyň

Podnik ve svém opavském závodě vyrobí ročně asi 4500 tun hotových jídel, zhruba 4000 tun pečiva a v balírně zeleniny na druhé straně města vyprodukuje 11.000 tun zeleninových směsí.

Společnost Bidvest Opava (dřívější Nowaco) patří do nadnárodní skupiny Bidvest. V loňském roce měla tržby téměř 912 milionů korun a zisk přes 55 milionů korun. Většina produkce putuje do České republiky a na Slovensko. Firma také vyváží, mimo jiné do Maďarska, Polska, Německa a pobaltských republik.

Manažer Bidvestu pro značku Prima Lukáš Dědek už dříve uvedl, že trh se zmrzlinou v Česku je rozdělený mezi dva hlavní hráče, značku Prima od Bidvestu a značky Algida a Míša od Unileveru.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!