Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češka šeptá pro zklidnění a relaxaci aneb metoda ASMR

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Šeptání, pomalá tichá mluva nebo zvuky deště, které vyvolávají velmi příjemné pocity. To všechno patří do techniky ASMR, jenž dokáže zrelaxovat mozek. Ačkoli tento způsob odpočinku vědci stále úplně nevysvětlili, spousta lidí už na něm dokázala postavit svůj byznys. „Já si tím příliš nevydělám, ale ve světě se tím pár lidí uživí,“ říká Denisa Vondrušková, která jako jedna z prvních začala šeptat v češtině.

Celosvětově nejznámější propagátorkou ASMR je pravděpodobně Ruska Maria, která žije ve Spojených státech. Tu na Youtube kanále Gentle Whispering odebírá více než 900 tisíc lidí. A právě Marií se nechala inspirovat také Denisa Vondrušková.

ASMR

ASMR neboli Autonomous Sensory Meridian Response, v češtině samostatná smyslově-meridiánová reakce je vlastně soubor zvuků, které mají vyvolat libé pocity.

Kromě šeptání využívají autoři ve svých videích i jiné doprovodné zvuky - třeba kapky deště, psaní na klávesnici, klápání nehty nebo šustění různými předměty.

Ke konceptu patří i další techniky, které pomáhají lidem relaxovat. Jsou to kupříkladu pomalé pohyby rukou či hraní si s vlasy.

Psychologové tento jev, který se dříve laicky nazýval mozkový orgasmus, stále dostatečně neprozkoumali. Shodují se ale na tom, že na většinu lidí působí pozitivně a dokáže u nich velmi rychle navodit pocit uklidnění.

Samotní uživatelé nejčastěji popisují stav při ASMR jako mravenčení a brnění na temeni hlavy, v horní části těla a podél míchy.

„Jednou jsem četla o šeptající blondýně, tak jsem se na ni podívala. Tímto způsobem jsem se dostala k ASMR a začala natáčet,“ popisuje Vondrušková své začátky. Sama přiznává, že se v příspěvcích většinou nemluví o vážných tématech, takže videa mohou působit trochu hloupě. „Jenže když chce člověk relaxovat, nemůže poslouchat o politice nebo válce. Nejlepší je, aby se na obsah nesoustředil vůbec,“ vysvětluje.

Z tohoto důvodu se také autoři ve snímcích stylizují do různých rolí. Nejednou tak předvádějí lékaře, učitelky nebo úředníky a celé to vlastně připomíná oblíbené dětské hry. „Hrát nějakou profesi je divácky naprosto nejoblíbenější. Lidé si píšou, co by chtěli vidět. A kolikrát to jsou opravdu zajímavá přání. Myslím, že si často říkají o něco, co je v realitě stresuje. Videem se nejen uklidňují, ale částečně se i vyrovnávají s problémy,“ doplňuje Vondrušková.

Mladá studentka psychologie publikuje česky mluvená, nebo spíše šeptaná videa na kanále Deni ASMRCZ. Mimo to se ale s metodou snaží prorazit i za hranicemi internetového světa. Lidem nabízí možnost živého ASMR sezení.

„Podstatou všeho je, aby si lidé odpočinuli a zrelaxovali mozek. Toho se dosahuje různými spouštěči. Tím nejrozšířenějším je pomalé šeptání,“ říká Vondrušková. Zároveň ale dodává, že ne na všechny působí ASMR pozitivně. Naopak prý existuje mnoho lidí, kterým metoda vadí.

„Z tohoto důvodu jsem se začala věnovat živému ASMR. Ve videích jsou koncepty vytvářeny masově. Autoři si většinou volí témata, o která si píše nejvíce fanoušků. Při individuálním setkání si ale člověk přímo řekne, jaké zvuky chce slyšet. Může si tak vybrat ty, které jsou pro něj nejlepší,“ doplňuje Češka.

Denisa Vondrušková je jednou z prvních na světě, kdo se začal živým setkáváním věnovat. „Zatím jsou sezení určená pouze k relaxaci, nelze to využívat jako léčebnou metodu. V budoucnu by si tím ale psychologové mohli pomáhat při terapiích. To je také můj cíl,“ uzavírá.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...