Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští muži hledají manželky z východu. Touží po tradičním rozdělení rolí

Magazín

  15:05
PRAHA - Když si Čech vybere za životní partnerku cizinku, pochází nejčastěji ze země na východ od nás. To srdce Češek tluče pro muže ze západu. Sociologové se shodují, že muži stále touží po tradičním rozdělení rolí. Ženy si naopak na „zápaďácích“ mohou cenit jejich rovnoprávnějších postojů i nabídky života ve větším blahobytu.

Svatební šaty foto: MAFRA - František Vlček

Holky z Děčína chtěj kluky z Prahy a holky z Prahy zas chtěj kluky z Ameriky a jedině holky z Ameriky by třeba chtěly nějakýho toho kluka z Čičelic, jenže zase nevědí, kde to je, tvrdí Pavel Landovský coby starý mládenec v komedii Utrpení mladého Boháčka. Zdá se, že na filmové replice by s trochou nadsázky mohlo být něco pravdy. 

Trendem jsou svatby venku, na tradicích už se tolik nelpí

Stačí nahlédnout do demografických ročenek, které vydává Český statistický úřad. Nejenže statistici sledují (od roku 1995) celkový počet smíšených sňatků, ale zároveň i to, kolik Čechů si vzalo cizinku, kolik Češek si vzalo cizince a odkud pocházejí.

Do světových stran

Přeskočíme Slováky, kteří tvoří s Čechy nejčastější manželskou dvojici. Kdo je v tabulkách hned za nimi? Od roku 2008 si čeští muži berou nejvíce Ukrajinky, Rusky a Polky – v tomto pořadí. 

Svátek zamilovaných? Valentýn v Česku slaví spíše mladí lidé

Když se podíváme dál do minulosti, zjistíme, že dříve byly místo Polek v trojici nejčastějších svatebních smíšených párů Vietnamky. Opačnou světovou stranu volí Češky. Za posledních sedm let říkaly „ano“ nejčastěji Němcům, Britům a Američanům. Jen třikrát v tomto období přeskočili Američany muži z Ukrajiny. Před rokem 2008 byli Ukrajinci v první trojce téměř pokaždé.

Při volbě životního partnera tedy muži hledí směrem k východu, ženy naopak na západ. Ukrajinky volí Čecha, Češky zase Němce a dost možná, že Němky třeba Američany. Podobné je to i u našich sousedů Poláků: Polky se vdávají především za Brity, Němce a Italy, uvádějí tamní statistici, zatímco muži si berou ženy z Ukrajiny, Ruska a Běloruska.

„Je zajímavé, že vzorce chování, jaké pozorujeme ve statistikách sňatků s cizinci a cizinkami, dobře odpovídají některým stereotypním představám o preferencích mužů a žen,“ komentuje volbu zahraničních partnerů Tomáš Sobotka z Vídeňského demografického institutu. A pokračuje: „V minulosti, když byly výrazné rozdíly ve vzdělání a v ekonomickém postavení mužů a žen, většinou platilo: men marry down, women marry up (volně přeloženo: muž si svatbou pohorší, žena polepší).“

Čistě ekonomický pohled na věc tedy říkal, že ženy preferují muže, kteří jsou lépe zajištěni, s čímž stále koresponduje i volba Češek. To muži uplatňují při výběru životní partnerky jinou strategii. „Často je lákají mladší, atraktivní a nezřídka též submisivnější partnerky, které se nedožadují rovnoměrnějšího rozdělení rolí v domácnosti. Může též jít o postarší či méně atraktivní muže, kterým tak říkajíc ujíždí vlak,“ míní Sobotka.