Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Trendem jsou svatby venku, na tradicích už se tolik nelpí

Magazín

  6:35
OSTRAVA - Svatba včetně obřadu ve venkovním prostředí - to je trend, po němž nyní touží stále více svatebčanů. V kurzu jsou proto restaurační zařízení, která dokážou takové zázemí budoucím novomanželům poskytnout. Svatebčané už navíc nyní tolik nelpí na tradicích. Přesto některé zvyky stále přetrvávají.

Lidé chtějí svatby na stále exkluzivnějších místech. foto: Shutterstock

Nevěsty, které se letos rozhodnou vstoupit do svazku manželského, by tak neměly zapomenout mít na sobě něco starého, nového, darovaného, modrého a půjčeného. ČTK to řekl Zdeněk Keller, který v Ostravě o tomto víkendu pořádá desátý ročník Svatebního veletrhu.

Za oblibou venkovních svateb Keller vnímá především snahu odlišit se. „Tím, že je svatba venku, umožní jim to vymanit se i z nějakých pout například tím, že venku nemusí být třeba kravata nebo motýlek a i samotný oděv svatebčanů může být volnější, není to tak svázané,“ míní Keller.

Svatební dort (ilustrační foto)

Podle něj při přípravě svatby jednoznačně hrají důležitou roli peníze, od nichž se odvíjí i podoba samotného svatebního dne, protože ne každou svou představu jsou schopni svatebčané zaplatit. Stále však přetrvává, že nejméně jsou ochotni šetřit na šatech pro nevěstu a prstýncích. Zatímco některé další obvyklosti jsou klidně ochotni vypustit.

Nezbytnou součástí svatebních příprav už tak například nemusí být roznášení svatebních koláčů nebo třeba odjezd kolony od domu nevěsty. Proti tomu klasické rozbíjení talířů nebo přenášení nevěsty přes práh svatebčané většinou stále dodržují. „Naopak třeba chomout pro ženicha či koule na noze už tolik k vidění nebývá, určitě tedy ne ve městech,“ podotkl Keller.

Proměňuje se i svatební gastronomie. Lidé už tolik netrvají na tom, aby se podávala tradiční svatební jídla, ale spíše jim jde o chuť i estetický dojem. Stále větší oblibě se tak těší rauty se širokou nabídkou pochutin.

PSALI JSME:

Svateb podle Kellera ubývá. Pokud už se lidé pro manželský svazek rozhodnou, berou se nejčastěji okolo třicítky a na svatbě mají v průměru okolo 50 hostů. Mnozí svatebčané dnes nepřiklánějí tolik pozornosti svatebnímu programu či výběru hudby jako v minulosti, což je podle Kellera škoda. Po obřadu a obědu se novomanželé mnohdy odjedou fotit, a zanechají tak bez zábavy svatební hosty, kteří se ještě ani pořádně neznají, uvedl.

Na svatebním veletrhu, který se po celý víkend koná v ostravském Clarion Congress Hotelu, si návštěvníci mohou prohlédnout vše, co souvisí se svatbou - od nabídky šatů přes svatební oznámení až po limuzíny. Součástí je i doprovodný program.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!