Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Churchillovi pomohla vyhrát válku zubní protéza. Za půl milionu

Magazín

  8:10aktualizováno  9:34
LONDÝN/PRAHA - Za trojnásobek původně odhadované částky včera norfolkská aukční síň Keys vydražila zubní protézu, která kdysi patřila britskému ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi. Podle zpravodajského serveru BBC byl vítězný účastník aukce ochoten za chrup zaplatit v přepočtu bezmála půl milionu korun proto, že „jde o zuby, které pomohly vyhrát druhou světovou válku“.

Churchillova protéza našla kupce, sběratele vyšla na půl milionu korun foto: ČTK

Zastřená barva hlasu a vyrážené důrazy na prvních slabikách mnohých slov – takové byly charakteristiky mluvního projevu, jehož posluchači – ať už v konferenčních sálech, budově britského parlamentu, nebo (a zde měl hlas nepominutelný význam) u rádiových přijímačů – v nich okamžitě a neomylně rozeznali ministerského předsedu Winstona Churchilla.

Jeho projevy ke kolegům, spojeneckým i nepřátelským vůdcům, vojákům i lidu měly ve válce naprosto zásadní význam, jak podotýká zpravodajský server BBC, který rovněž informoval o probíhající dražbě. Churchill si byl nepochybně vědom, že jsou jeho charismatické promluvy spatra účinným nástrojem k probuzení národa a vyburcování k boji a podobně účinnou zbraní v zastrašování nepřítele a vyjednávání na poli mezinárodní diplomacie.

Roztrhal povolávací rozkaz

Kromě schopnosti jímavého projevu měl ovšem Churchill také problematický chrup, o jehož značnou část brzy přišel. Ze strachu, že bude v mluvních projevech omezen, a po poradě s foniatry proto osobně dohlížel na to, aby mu lékaři vyrobili protézu, která by byla naprosto totožná s někdejším zdravým chrupem a umožnila mu zachovat si charakteristický zvuk hlasu, včetně drobných vad výslovnosti.

Umělé chrupy pak lékaři britskému premiérovi vyráběli jako na běžícím pásu. "Když se Churchill během jednání rozčílil, měl ve zvyku protézu vyjmout z úst a mrštit s ní na druhou stranu místnosti," citoval vyprávění dentálního technika Dereka Cudlippa jeho syn Nigel, který nechal zachovalý exemplář vydražit.

Derek Cudlipp pracoval v ordinaci uznávaného anglického zubního lékaře Wilfreda Fishe, podle jehož návrhů zubních odlitků protézy zhotovoval. Churchill si jejich práce vážil natolik, že nechal doktora Fishe povýšit do rytířského stavu, a když přišel pomocníku Cudlippovi povolávací rozkaz, vlastnoručně jej roztrhal se slovy: "V Londýně budete užitečnější než na frontě."

Churchilluv chrup

Pozlacená protéza, o níž se britská média shodují, že pomohla vyhrát válku, byla v norfolkské aukční síni Keys vydražena za víc než trojnásobek původně odhadované částky – za patnáct tisíc dvě stě liber, což je v přepočtu bezmála půl milionu korun. Ještě nikdy nikdo neutratil tolik peněz za pár použitých zubů, komentuje to server BBC.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat