Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chytré hodinky umí z dat rozpoznat covid. Na nákazu mohou upozornit i s týdenním předstihem

Magazín

  6:10
Chytré hodinky a další podobná zařízení svým uživatelům kontinuálně snímají srdeční tep, teplotu a další fyziologické projevy. Mohou proto pomoci indikovat koronavirovou infekci i několik dní předtím, než je virus diagnostikován.

Jeff Williams předvádí nový výrobek v praxi. foto: Reuters

Hodinky Apple Watch, Garmin či Fitbit mohou předpovědět pozitivitu jedince na covid-19 ještě před prvními projevy nemoci a tedy i předtím, než je možné virus zjistit pomocí testu. Studie zaměřené na tuto problematiku nedávno zveřejnila mimo jiné newyorská instituce Mount Sinai System a rovněž Stanfordská univerzita v Kalifornii. Podle vědců by pak podobné technologie mohly sehrát velice důležitou roli v boji se současnou pandemií, píše CBS News.

Chytré hodinky Apple Watch umí podle vědců například zaznamenat i velice malé odchylky srdečního tepu, které mohou signalizovat nákazu koronavirem i sedm dní předtím, než člověk začne pociťovat příznaky, nebo je u něj infekce potvrzena testem.

Nestabilní srdeční rytmus

Autor studie profesor Rob Hirten uvedl, že cílem bylo najít zejména nové nástroje, pomocí kterých by mohla být infekce detekována už těsně po nakažení či předtím, než lidé začnou pociťovat první příznaky. Vědci se zaměřili především na jeden biometrický údaj, a to tzv. variabilitu srdeční frekvence (HRV), jinak řečeno nestabilní rytmus srdce. Jde o údaj, podle kterého lze mimo jiné měřit, jak dobře funguje imunitní systém osoby.

Sumbul Desai na představování nových produktů v kalifornském Cupertinu 10. září...

Již dříve bylo zjištěno, že variabilita srdeční frekvence se mění v případě zánětu v organismu. U nemoci covid-19 pak jde o vskutku závažný zánětlivý proces v těle. Tento údaj pomáhá lidem zjistit, že jsou nemocní dříve, než by to poznali sami. U nemocných lidí vědci sledovali nižší variabilitu srdeční frekvence, jinak řečeno menší časové rozdíly mezi jednotlivými tepy oproti lidem zdravým.

Vysoká variabilita srdečního tepu pak neznačí zvýšení samotného tepu. Indikuje naopak, že je nervový systém jedince aktivní, adaptabilní a více odolný proti stresu. V rámci studie bylo pomocí hodinek Apple Watch sledováno skoro 300 zdravotnických pracovníků po dobu pěti měsíců. Společnost Apple se ale žádným způsobem na studii nepodílela a ani ji nefinancovala.

Data nashromážděná v rámci studie tak mohou pomoci vědcům zkrotit virus, a to i s ohledem na skutečnost, že podle zjištění lékařů je až polovina covidových případů bezpříznaková. 

V rámci další studie vypracované na kalifornské univerzitě Stanford sledovaní jednotlivci používali variaci chytrých hodinek a náramků od značek Garmin, Fitbit, Apple a dalších. U 81 procent covid pozitivních uživatelů pak byly zaznamenány změny v srdečním tepu při odpočinku až devět a půl dne před prvními projevy nemoci.

Díky datům z chytrých hodinek se vědcům podařilo odhalit až dvě třetiny pozitivních případů, a to čtyři až sedm dní před prvními symptomy. V rámci studie byla vyhodnocena data 32 lidí pozitivně testovaných na koronavirus z celkového množství 5000 zkoumaných jedinců.

Tým vědců pod vedením profesora Micheala Snydera rovněž vyvinul systém  pro uživatele, který je upozornění na změny přetrvávající po určité období. Přirozená variabilita srdečního tepu případné upozornění v systému nevyvolá. Jde o vcelku převratné zjištění a tento systém by podle profesora Snydera mohl uživatele upozornit, aby například omezili styky s dalšími osobami pro případ, že by byli infekční.

Kdy jít na test?

Tato technologie by pak mohla pomoci i s testováním na covid-19. Není možné testovat všechny dokola. Zato chytré hodinky a podobná zařízení zaznamenávají důležité údaje prakticky stále a tato data máte k dispozici ihned. Naproti tomu na výsledky testů člověk čeká i několik dní.

Nová hrozba pro děti: imunitní reakce na koronavirus může udeřit i týdny po nákaze. Klíčové je včasné rozpoznání

Stejně jako srdeční tep tato chytrá zařízení měří i teplotu těla. V tomto směru mohou rovněž pomoci, protože upozorňují i na náhlé zvýšení teploty, které může být vyvoláno právě nákazou koronavirem.

Spánkové trackery

Účinným pomocníkem v boji s virem mohou být i tzv. spánkové trackery. Podle studie univerzity Australia Central Queensland jsou odchylky v rámci spánkového dýchání vodítkem a předzvěstí koronavirové infekce. U zdravých jedinců je zaznamenána velice malá variabilita spánkového dechu. Oproti tomu odchylky předznamenávají problémy s dýchacím traktem.

Dle profesora Hirtena tak všechny tyto studie naznačují, že markery fyziologických funkcí shromážděné z podobných zařízení umožňují neinvazivní identifikaci těchto stavů a onemocnění. Zařízení mají sice svá omezení, ale vzájemně se doplňují.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!