Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti v břiše matky rády naslouchají Bachovi, tvrdí vědci

Magazín

  6:00
ŔÍM - Povídáte si se svým nenarozeným dítětem? Lépe je pouštět mu Bachovu hudbu. Tvrdí to alespoň vědci ze Stockholmské univerzity, Institutu Karolinska a některých předních vysokých škol v Dánsku. Dítě nereaguje na hlasy lidí, když je ještě v břiše, protože plod slyší a reaguje pouze na intravaginální zvuky, tedy na ty, které směřují dovnitř vaginy. Pohybem hlavy a končetin, úst a jazyka reaguje 87 procent plodů.
Těhotenství - ilustrační foto.

Těhotenství - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Johann Sebastian Bach se líbí dětem ještě předtím, než přijdou na svět. A to tolik, že na něj reagují pohybem hlavy, rukou a úst. Tyto pohyby přitom nezaznamenáme, jestliže na ně mluví matka či otec, ani když se jim čte pohádka. Plod stěží dokáže naslouchat zvukům přicházejícím zvenčí. Mýtus o tom, že mluvení směrované k břichu těhotných žen má určitý vliv na plod, vyvrátila studie španělského Marquesova institutu, píše italský deník La Repubblica.

Výzkum týkající se schopnosti plodu naslouchat a vlivu hudby na počátek života vedla se svým týmem Marisa Lópezová-Teijónová na pacientkách v období mezi 14. a 30. týdnem těhotenství. Použila přitom právě hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Aby plod mohl naslouchat hudbě v celé její intenzitě, bylo použito zvláštní aparatury, která přenášela hudbu směrem do vaginy - reproduktor Babypod, který vysílá zvukové vlny až o 54 decibelech. To je úroveň běžné konverzace.

Jak reagoval plod na hudbu přenášenou tímto způsobem?

Vědci pozorovali plody pomocí echografie, diagnostické metody pracující s odrazem ultrazvuku. Pohybem hlavy a končetin, úst či jazyka reagovalo 87 procent plodů. Tyto pohyby ustaly, jestliže bylo vysílání hudby přerušeno. Asi 50 procent plodů při hudbě přenášené vaginální cestou reagovalo překvapivými pohyby, otevíralo hodně čelisti a vyplazovalo celý jazyk.

Jestliže byl těhotným ženám zaveden do břicha reproduktor vysílající hudbu o intenzitě v průměru 98,6 decibelu, nebyly zaznamenány žádné změny v pohybu plodů.

„Naší studií jsme prokázali, že plody mohou naslouchat od šestnáctého týdne, když měří 11 centimetrů, a to jedině tehdy, jestliže zvuk přichází přímo z vaginy,“ říká Lópezová-Teijónová, která dostala na Harvardově univerzitě Ig Nobelovu cenu za medicínu v oblasti porodnictví za objev schopnosti plodu naslouchat. „Plody stěží dokážou naslouchat zvukům z vnějšího prostředí. Můžeme tedy říci, že mýtus týkající se promlouvání k břichu těhotné ženy je minulostí,“ dodává.

Podle výzkumu Marquesova institutu je nyní možné s pomocí tohoto systému stimulovat plod neurologicky. Senzorická stimulace je důležitá a může začít do možná nejdříve. Hudba totiž aktivuje schopnost učit se jazykům. A jak bylo prokázáno, toto učení může začít už v mateřském lůně.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?

Mohlo by vás zajímat