4. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Diplomatický bazar? Koupíte šperk i dovolenou

Livia Klaussová na diplomatickém bazaru, který se konal minulý rok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klaussová na diplomatickém bazaru, který se konal minulý rok | foto: David Beam

PRAHA Chcete strávit noc v luxusním hotelu, nebo si jen koupit náhrdelník či kávovar? Jako každý rok pořádají partneři velvyslanců sídlících v Praze charitativní vánoční bazar, nejde však rozhodně o žádné zboží z druhé ruky. Ten letošní se bude konat 13. listopadu od 10 hodin v hotelu Hilton.

Návštěvníci tohoto mezinárodního tržiště budou moci ochutnat národní speciality a nakoupit si i mnoho zajímavých dárků z více než padesáti zemí světa. Výtěžek celé akce bude věnován stejně jako každý rok českým neziskovým organizacím. „Bazar se pro nás stal symbolickým vyjádřením poděkování za to, že se v České republice cítíme vítáni,“ uvedla Maria Gabriela Espacheová, manželka argentinského velvyslance a šéfka Asociace partnerů členů diplomatického sboru (DSA).

Livia Klausová na diplomatickém bazaru, který se konal minulý rok

Za posledních pět let se takto podařilo manželkám i manželům velvyslanců vybrat více než 20 milionů korun. Loni to bylo 4,2 milionu, peníze pak putovaly například do Nemocnice Milosrdných sester. nebo do Nadace Dětský mozek. „Nadšení, s jakým se členové diplomatické komunity snaží získat prostředky na pomoc potřebným, je inspirující," uvedla dlouholetá patronka bazaru, první dáma Livia Klausová. "Nákupem na diplomatickém bazaru potěšíte hned dvakrát - neobvyklým dárkem své blízké a utracenou částkou někoho potřebného. Taková nákupní horečka dává smysl,“  dodala. 

Letos ale přichází partneří velvyslanců i s jednou zásadní a originální novinkou. „Rozhodli jsme se modernizovat náš přístup, a proto chceme pro získávání prostředků nově využít i elektronické aukce,“ uvedl Tom de Faye, manžel kanadské velvyslankyně a nynější místopředseda DSA. Diplomaté proto pod uživatelským jménem Diplomat10 začali fungovat na serveru Aukro.cz a draží zde množství předmětů a poukazů, které věnovaly právě některé ambasády. V nabídce tu jsou knihy (od Kanaďanů), šperky (od Brazilců), ale i poukaz na půjčení auta (od Poláků) či letenky do Turecka. 

Fotografie z diplomatického bazaru v roce 2010

Organizace sdružující partnery velvyslanců pořádá i jiné akce, bazar je však tou největší. Organizace vznikla v roce 2007 původně jen jako uskupení, ve kterém byly manželky velvyslanců. Začaly ale přibývat i velvyslankyně, proto byl kvůli jejich manželům změněn název na Asociaci partnerů členů diplomatického sboru. Vedení DSA se každoročně mění i vzhledem k tomu, že velvyslanci zůstávají v České republice jen na určité období.

Najdete na Lidovky.cz