Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do vany nebo přikovat? Hodinové hotely bývají nejplnější kolem páté

Magazín

  19:00
PRAHA - Chodí do nich docela obyčejní lidé. Po práci a dokonce i před ní, nejčastěji ve všední den kolem páté hodiny a v noci z pátku na sobotu. Hodinové hotely se přizpůsobily obří poptávce: navštívili jsme luxusní s designovým vybavením a vířivkou i takové, jimž nejvíc sedí označení „rychlé občerstvení“.

Hodinový hotel Kavalírka foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Lidé, kteří hodinové hotely využívají, se dají v podstatě rozdělit do tří kategorií: první jsou ti na záletech, další hledají změnu oproti okoukané domácí ložnici a experimentují tu se svým partnerem. Třetí možnost je delší pobyt (přes noc) jako v obyčejném hotelu.

Rybálkova

Hodinový hotel Rybálkova

"A v létě, to tu máme veselo. Lidé sem chodí zamračení a ven vycházejí s rozzářeným obličejem," popisuje klienty nejznámějšího pražského hodinového hotelu v Rybalkově ulici barmanka z podniku, který s ubytovacím zařízením sdílí zahradu. Ne každý si za horkých letních nocí zavírá okno.

Dům, kde apartmány sídlí, nemá na průčelí nic napsáno a tváří se jako obyčejný vinohradský činžák. Jde o známou adresu, kam zamilované páry sváží taxikáři během pátečních a sobotních nocí z celé Prahy. V půl čtvrté odpoledne tu i ve všední den na počátku jara, kdy jsme ho přišli navštívit my, u recepce stojí fronta.

Hodinový hotel Rybálkova

Kupodivu hlavně jednotlivci a ve větším počtu ženy, které se nedívají jedna druhé do očí. Studentka, paní s nákupem... "Která z nich myslíš, že je asi prostitutka?" ptá se mě potichu fotograf. Zdejších více než třicet pokojů ovšem nemusí sloužit jen pro pobyt na krátkou dobu, ale i jako běžné hotelové pokoje. Ne každý je na výpravě za rozptýlením. Anebo mají možná sraz s milenci až na pokoji.

Kromě víkendu tu mají největší frmol právě odpoledne, kdy je nutné si poslat rezervační SMS nebo zavolat. S předstihem je lepší se ozvat, i pokud chce zákazník dovádět ve vířivce. Většinou je zadaná. My máme rezervaci přes SMS, jako potvrzení přišla jen strohá odpověď "Ano".

Hodinový hotel Rybálkova

Do vany, nebo přikovat?
Upravená žena středního věku každému klientovi předá klíče od pokoje a dálkové ovládaní na televizi. Nefunguje, stejně jako rozbitý CD přehrávač. Čistý a barevný pokoj v přízemí (320 Kč na hodinu) má výhled do ulice, do půlky neprůhledné okno před otevřením chrání visací zámek, vyvětrat se nedá, kouřit se tu ale smí.

Každý pokoj má vlastní novou koupelnu, některé jsou navíc nadstandardně vybaveny například kříži nebo okovy pro sadisty nebo masochisty. To ale jen na vyžádání a za příplatek. Postel je čistě povlečená, peřina je místo na posteli pověšená na speciálním věšáku, ale kdo by ji tu potřeboval. Překvapuje nás lednička naditá pitím, alkem i nealkem (10 plechovek piva za 25 korun, tři lahve vína po 80 korunách, sekt za 140 korun a další), množství sladkostí a křupek. Vybavená je i koupelna: mají tu nejen čisté ručníky, ale také jednorázové zubní kartáčky "impregnované pastou", žiletky a pěnu. Na nočním stolku jsou pak vyrovnané trendy kondomy české značky Inspirace.

Za zamčenými dveřmi strávíme domluvenou hodinku. Líbí se mi, že si můžu lehnout na postel v botách a zapálit si, to by mi doma neprošlo. Tady, hned jak vrátíme klíče, přibíhá obsluha s náručí plnou čistých ručníků a povlečením a uklízí po nás pokoj. Pod schody v obří prádelně hučí non-stop jedna z mnoha praček.

Hodinový hotel Rybálkova

"Jsem vdaná a milenec je ženatý. Žádné kamarády, kteří by měli volný byt, nemáme, tak nám nic jiného nezbývá," popisuje svoji zkušenost jedna z častých klientek hodinových hotelů. "Je dost nepříjemný pocit, když víte, že před vámi se na stejné posteli miloval jiný pár, takže nároky jsou hlavně na čistotu. Kdybych zjistila, že na to nedbají, už bych se tam nevrátila. Diskrétnost je také nezbytná - když partner hotel objednává, představuje se pod cizím jménem a občanky vám tam nikdo nekontroluje.

Anketa

Navštívili jste někdy hodinový hotel?

Ano. Líbilo se mi tam. 110
Ano. Ale bylo to strašné. 42
Ne. 560
Ne. Ale chtěl/a bych se tam podívat. 135

Tam, kam chodíme, jsem kupodivu ještě nikdy neslyšela sousedy, asi to tam mají dobře odhlučněné. Vtipné okamžiky moc nejsou, spíš rozpačité, když vám řekne obsluha: tak si to hezky užijte, a vy víte, že oni vědí," říká mladá žena a dodává, že na samotnou výbavu s milencem nároční nejsou: stačí jim postel. "Ale někde mají i vířivku, saunu a různá ,udělátka‘, což se taky občas pro zpestření hodí."

Kavalírka

Hodinový hotel Kavalírka

Druhý hotel vypadal už na webových stránkách mnohem lépe: spíše než jako hodinový útulek se tu chtějí profilovat coby "milenecký azyl". Místo na bokovky se tu specializují na romantické noci a pronajímají nejen pokoje, ale celé apartmány, které mají vybavenou kuchyň, koupelnu a několik ložnic. To ale neznamená, že by se podnik nedal využít jen na šedesát minut. Naopak.

Zatímco v Rybalkově bylo obsluze srdečně jedno, co si budou říkat lidé venku, paní na telefonu z podniku nedaleko tramvajové zastávky Kavalírka nejprve nechtěla na hodinovou zakázku kývnout. "Hodina stojí čtyři sta, dvě hodiny pět set. My to neradi děláme, ať to aspoň vypadá, že si jdete odpočinout," prosí nás provozovatelka.

Hodinový hotel Kavalírka

Dobře ukrytý luxus
Na webu nemají uvedenou přesnou adresu, a tak mě po telefonu navádí k domu a pak deleguje obsluhu, která nám přichází odemknout. Před pěkně opravenou vilou uprostřed rodinné zástavby stojí dvě auta s pražskými poznávacími značkami. Střídající se klienti sousedům zřejmě příliš nevoní. Z oken a garáží odnaproti jich na nás těsně po poledni kouká hned několik. Proto asi přání "aby to vypadalo". I když jde o luxusní podnik, v každém druhém člověku evokuje spojení "hodinový hotel" (pod těmito klíčovými slovy ho lze dohledat i na Googlu, tak na co si hrát) spíš "hampejz" či "nevěstinec". A ne třeba mnohem lépe znějící "útočiště pro mimopražské manažery", kteří si sem chodí dát šlofíka po dlouhých jednáních.

Vcházíme do přízemí a míjíme vyrovnané dětské boty a usměvavou Asiatku, která luxuje v bytě. "Lux vám nepůjčíme, leda že by to bylo vaše výslovné přání," chechtá se bodře paní z obsluhy, kterou fotograf popsal trefně jako tetu ze vsi. "Teta" nás vede po točitých schodech do patra, kde je byt velikostí a vybavením odpovídající luxusnímu 4+kk s balkonem.

Hodinový hotel Kavalírka

Když od nás inkasuje čtyři sta korun, už jí nevadí, že se zdržíme pouhou hodinku. Se slovy, že peníze za konzumaci z ledničky máme nechat na lince a na dveře pak pověsit cedulku BYT JE VOLNÝ, nám popřeje příjemnou zábavu a odchází. Pokoj za ní nejde zamknout, což je zvláštní, tak raději obcházíme kouty a paranoidně zkoumáme, jestli někde není kamera. Pouštíme vodu v koupelně a namáčíme ručníky -jsme přeci běžní zákazníci, ne?

Lepší než doma
Všude jsou velké svíčky a květiny. Koupelna s ohromnou vanou je stejně jako celý apartmán vkusně a do detailu vyzdobená: na stěnách jsou nakreslené ornamenty, je tu dokonce knihovna s publikacemi v angličtině, převládají cestopisné romány a atlasy s památkami. Zákazník si může vybrat z několika druhů sektů, vín a k dispozici má vybavenou kuchyň. Koukám do trouby a je vidět, že je používaná. Kdo chodí do hodinového hotelu, aby si tu pekl pizzu? Mezi službami, které tu nabízejí, je i servírování exotických pochoutek a slevy pro ty, co zůstanou celou noc či dokonce celý víkend.

Hodinový hotel Kavalírka

Rozestýlám postel s vonícím a čistým povlečením, shazuji z ní vyrovnané polštářky. Jen osmdesát korun navíc oproti předchozímu podniku, a takový rozdíl. Dovedu si představit, že na takovém místě může člověk v klidu strávit i svatební noc, aniž by mu apetit snižoval hluk z vedlejších pokojů nebo sterilnost či nehezkost prostředí. "Rušivý" je snad jen výhled na dětskou tříkolku na dvorku. Odcházíme přesně po hodině a na kliku věšíme vzkaz, že jsme pryč. Před domem se u drahého auta loučí pár, žena se tak jako já kryje za obří sluneční brýle.

Praha jako Brno
Ceny hodinových hotelů v Praze se nijak neliší od těch v Olomouci nebo v Brně. Hodina stojí všude od tří stovek. Narazili jsme ale i na nabídku zvanou "šup-šup" - za 250 korun dostanete malinký pokojík s jednou válendou.

K další speciální nabídce patří nadstandardní vybavení. Například v jedné malé obci na Vyškovsku inzeruje tamní milenecký azyl Čtrnáct mimořádných pokojů. Každý pokoj se svou jedinečnou atmosférou, která vás vtáhne do modrého NEBE, zelené OÁZY a vínově-červeného ORIENTU. Kdo by odolal. Pokoje ve fotogalerii ale vypadají úplně normálně.

Jičínská

Poslední místo, které chceme vyzkoušet, je na pražské Flóře ve funkcionalistickém domě se zaprášeným vchodem hned u metra. Podnik má sympatické webové stránky, kde svým potenciálním zákazníkům radí, jak na věc. Že nejsou třeba žádné občanky, že se lidé mohou dostavit ve dvou i ve třech (a je jedno, jakého je pár či skupina pohlaví), vzít si s sebou domácí zvíře - dle libosti. Stejně jako v prvním případě se tady nikdo po platbě předem o nic nestará.

Hodinový hotel Jíčínská

Ve stejné době jako my míří do patra ještě jeden - na rozdíl od nás nenápadný - pár. "Jdeš pozdě," vyčítá žena svému milenci a po zazvonění vcházejí do recepce. Dnes jim musí stačit půlhodina. Stejně tak se s půlhodinkou spokojí další dvojice, která ovšem využívá zlevněné třicetiminutové sazby. Kvůli přebíhání mezi hotely jdeme také později, než jsme dopředu nahlásili (ideální doba je dva dny dopředu), naštěstí si obsluha zapomněla poznamenat naši telefonickou rezervaci, takže si můžeme pokoj zaplatit až od doby při příchodu. Dostáváme ten hned vedle recepce, stejně jako ostatní na chodbě s pořádnou dírou pode dveřmi.

Pokoj nemá koupelnu, jen sprchový kout, který teče, na záchod si každý musí zajít přes chodbu. Zatímco zamykáme dveře, z malinkého kazeťáčku na chodbě zní Už nejsem volná, a ty nejsi sám! Rádio i přicházející a odcházející návštěvníci jsou slyšet celou dobu. Malinký pokoj někdo vymaloval "sexy" rudou, na stěnu pověsil obraz s motivy ze života domorodých Afričanů. Stejný motiv se kupodivu opakoval i v jiných podnicích: jako by život v Africe měl na Čechy mít afrodiziakální účinky.

Hodinový hotel Jíčínská

Televizní program se sice nedá naladit, ale na připojeném přehrávači leží dvě DVD s českým pornem. Cvičně jedno pouštíme, jenže disk je poškrábaný a nenačítá se. Jelikož jsme tak blízko recepce a podezřele potichu, nejdřív pouštím sprchu, abych přehlušila cvakání fotoaparátu. Fotograf pak skáče po posteli a imituje vrzání. Snaha je to nejspíš zbytečná: paní recepční vypadá, že je tu zvyklá na leccos.

Čichám k polštáři: tady ho nejspíš po každém zákazníkovi nepřevlečou, stejně jako prostěradlo. Na podlaze je rozlitý vosk (doufám). Kdybych točila film o placené lásce, byly by zdejší kulisy ideální. Z pokoje odcházíme na čas. Recepce je zavřená a opatřená štítkem s nápisem "Přijdu hned". Zaplaceno máme, tak se chystáme odejít. je ale zamčeno. "Co kdyby začalo hořet?" ptá se fotograf. Po chvíli se recepční vrací z pochůzky po dalších patrech, kde se nachází zbytek apartmánů, a s omluvou nás vypouští.

Na co se nejčastěji ptají lidé, kteří sem míří? Zda je možné objednat si děvče navíc na pokoj, zda tu mají bezbariérový přístup nebo jestli se někdo bude pohoršovat, když se dostaví dva muži.

Hotel na hodinu - a ne na celou noc - si ale poptávají i lidé, kteří si chtějí odpočinout mezi jednotlivými lety během mezipřistání. Takový hodinový hotel neslouží jenom pro milenecké páry, hlavní motivací k jeho navštívení je kromě času i úspora: platit od hodiny bývá levnější než platit za celou noc. Ve Velké Británii mají například k dispozici internetovou stránku Hotelroombythehour. com, která zprostředkovává nabídku podniků poskytujících krátkodobé ubytování.

Většině ubytoven se ale nabízet pokoj na hodinu nevyplatí: uklidit pokoj po třech hodinách používání už vyjde nastejno, jako když ho pronajmou na celou noc. Po Evropě ale zároveň začínají růst podniky označované jako "fast food" hotely: apartmány velké tak akorát na postel a malou koupelnu, které není náročné po zákaznících uklidit. Říká se jim také Capsule hotel a první byl postaven v japonské Ósace v roce 1979. Je plný malinkatých kójí (připomínajících spíš nory) jen s lůžkem a minitelevizí, nastavěných v řadě nad sebou. Další se stavějí například v Londýně nebo ve Varšavě.

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...