Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stihl to do tmy. Britský cyklodiplomat jel z Prahy do Brna

Magazín

  17:40aktualizováno  20:32
PRAHA - UVNITŘ VIDEO Britský diplomat Tim Voase si opět pořádně šlápl do pedálů. V rámci Evropského týdne mobility vyrazil z Prahy do Brna, kam dorazil zhruba po dvanácti hodinách cesty. Akcí chtěl Voase podpořit alternativní druhy dopravy.

Tim Voase opět na kole. Trasa z Prahy přes Kolín, Čáslav, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Křižanov a Velkou Bíteš končí v Brně. foto: Tim Voase

„Když jsem si plánoval program v Brně, hned mě napadlo, že bych tam mohl vyrazit na kole. Cyklistika mě hrozně baví, a navíc takto oproti cestě autem ušetřím 35 kg CO2,” řekl ze sedla kola těsně před startem Tim Voase.

Přečtěte si rozhovor s Timem Voasem

Tim Voase vyrazil v 6:30 ráno od brány Britského velvyslanectví na pražské Malé Straně, jeho cílem bylo brněnské náměstí Svobody. Tam Voase dorazil po sedmé večer po více než dvanácti hodinách cesty. Celý den běžela na facebookovém profilu Britského velvyslanectví on-line reportáž z jízdy.

Tim Voase posílá videa ze své cesty

Trasa diplomata Tima Voase vedla z Prahy přes Kolín, Čáslav, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Křižanov a Velkou Bíteš.

Kopce už nejsou tak strašné
"Ostrov nad Oslavou. Kopce už se nezdají tak strašné. Troufám si doufat, že do Brna dojedu do tmy," napsal na facebookový profil britské ambasády kolem páté hodiny odpoledne.  

Další den po příjezdu zástupce velvyslankyně čeká například schůzka s brněnskou Nadací Partnerství, která se zabývá rozvojem cyklistické dopravy a cykloturistiky nebo výsadbou stromů a zeleně v krajině i ve městech. Součástí programu bude i prohlídka jejich nového sídla. Jde o nízkoenergetickou stavbu, takzvaný pasivní dům.

"Zrovna jsem potkal chlápka, který si všiml britské vlajky a ptal se, jestli jedu na kole z Londýna. 'Tak trochu,' odpověděl jsem. Smál se a řekl, že jsem cvok."

Zástupce britské velvyslankyně Tim Voase už má za sebou devítidenní cestu na kole z Londýna do Česka. Jeho dalším snem je objet na kole linii českých hranic.

Cyklodiplomat

* Tim Voase dříve působil v armádě, na britské ministerstvo zahraničí nastoupil den před útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku. Pak pracoval na ambasádách v Pákistánu a Afghánistánu. V červenci  v Praze nastoupil do funkce zástupce velvyslankyně.

* Je mu 41 let, je ženatý. Mezi jeho koníčky kromě cyklistiky patří dálkový běh a veteránské automobily.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat