Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stihl to do tmy. Britský cyklodiplomat jel z Prahy do Brna

Tim Voase opět na kole. Trasa z Prahy přes Kolín, Čáslav, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Křižanov a Velkou Bíteš končí v  Brně.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tim Voase opět na kole. Trasa z Prahy přes Kolín, Čáslav, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Křižanov a Velkou Bíteš končí v Brně. | foto: Tim Voase

PRAHA UVNITŘ VIDEO Britský diplomat Tim Voase si opět pořádně šlápl do pedálů. V rámci Evropského týdne mobility vyrazil z Prahy do Brna, kam dorazil zhruba po dvanácti hodinách cesty. Akcí chtěl Voase podpořit alternativní druhy dopravy.

„Když jsem si plánoval program v Brně, hned mě napadlo, že bych tam mohl vyrazit na kole. Cyklistika mě hrozně baví, a navíc takto oproti cestě autem ušetřím 35 kg CO2,” řekl ze sedla kola těsně před startem Tim Voase.

Přečtěte si rozhovor s Timem Voasem

Tim Voase vyrazil v 6:30 ráno od brány Britského velvyslanectví na pražské Malé Straně, jeho cílem bylo brněnské náměstí Svobody. Tam Voase dorazil po sedmé večer po více než dvanácti hodinách cesty. Celý den běžela na facebookovém profilu Britského velvyslanectví on-line reportáž z jízdy.

Tim Voase posílá videa ze své cesty

Trasa diplomata Tima Voase vedla z Prahy přes Kolín, Čáslav, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Křižanov a Velkou Bíteš.

Kopce už nejsou tak strašné
"Ostrov nad Oslavou. Kopce už se nezdají tak strašné. Troufám si doufat, že do Brna dojedu do tmy," napsal na facebookový profil britské ambasády kolem páté hodiny odpoledne.  

Další den po příjezdu zástupce velvyslankyně čeká například schůzka s brněnskou Nadací Partnerství, která se zabývá rozvojem cyklistické dopravy a cykloturistiky nebo výsadbou stromů a zeleně v krajině i ve městech. Součástí programu bude i prohlídka jejich nového sídla. Jde o nízkoenergetickou stavbu, takzvaný pasivní dům.

"Zrovna jsem potkal chlápka, který si všiml bristké vlajky a ptal se, jestli jedu na kole z Londýna. 'Tak trochu,' odpověděl jsem.  Smál se a řekl, že jsem cvok."

"Zrovna jsem potkal chlápka, který si všiml britské vlajky a ptal se, jestli jedu na kole z Londýna. 'Tak trochu,' odpověděl jsem. Smál se a řekl, že jsem cvok."

Zástupce britské velvyslankyně Tim Voase už má za sebou devítidenní cestu na kole z Londýna do Česka. Jeho dalším snem je objet na kole linii českých hranic.

Cyklodiplomat

* Tim Voase dříve působil v armádě, na britské ministerstvo zahraničí nastoupil den před útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku. Pak pracoval na ambasádách v Pákistánu a Afghánistánu. V červenci  v Praze nastoupil do funkce zástupce velvyslankyně.

* Je mu 41 let, je ženatý. Mezi jeho koníčky kromě cyklistiky patří dálkový běh a veteránské automobily.


Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...