Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Duchovní dala svatou hostii psovi. Porušila pravidla, bouří se církev

Německý ovčák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ovčák - ilustrační foto | foto: Reprofoto

Duchovní v Kanadě podala při svatém přijímání posvěcenou hostii i přítomnému psovi, víno z poháru mu nenabídla. Na hlavu reverendky Marguerity Reaové z anglikánské církve se za to sesypala kritika křesťanů z celé Kanady. Žena se musela všem věřícím omluvit.

Reverendka podala hostii německému ovčákovi jménem Trapper, napsal zpravodajský server BBC News.

Biskup Patrick Yu, pod nějž dotyčná diecéze spadá, prohlásil, že reverendka svým "divným a šokujícím" činem přestoupila církevní pravidla.

Reaová se ovšem hájí tím, že šlo o "prostý církevní akt oslovení" nového člena kongregace a jeho psa. "Pokud jsem kohokoli zranila, popudila nebo urazila, pak se omlouvám," řekla v neděli ráno své kongregaci.

Psí kontroverze začala minulý měsíc, když čtyřletý Trapper a jeho páníček, šestapadesátiletý Donald Keith, přišli do kostela na předměstí Toronta poprvé.

"Reverendka mě uvítala a vyzvala, abych šel k přijímání. Trapper šel se mnou, a tak mu podala hostii taky," řekl Keith listu Toronto Star. "Říkal jsem si, že je to pěkný způsob, jak mě uvítat v kostele. Myslel jsem, že je to přijatelné a viděl jsem jednu úplně rozzářenou starou dámu v první řadě," dodal.

Ale ne všichni věřící byli stejně nadšení při pohledu na duchovní, která se sklonila a položila hostii na vyplazený Trapperův jazyk. Na hostii anglikáni pohlížejí jako na zastoupení těla Ježíše Krista a jakmile se zpráva o psím přijímání rozšířila, začaly se na církev hrnout nespokojené e-maily a protesty z celé Kanady.

"Chápu, že se lidé mohou cítit uražení," řekl biskup Yu. "Myslím ale, že se reverendka jen nechala unést," dodal. Keithovi vzkázal, že v kostele bude kdykoli co nejsrdečněji vítán i s Trapperem, ale pes už hostii dostávat nebude.

"Pro mě je tím ten incident uzavřený a nemám k němu co dodat," vzkázala novinářům Reaová.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?