Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Duchovní dala svatou hostii psovi. Porušila pravidla, bouří se církev

Magazín

  12:26
Duchovní v Kanadě podala při svatém přijímání posvěcenou hostii i přítomnému psovi, víno z poháru mu nenabídla. Na hlavu reverendky Marguerity Reaové z anglikánské církve se za to sesypala kritika křesťanů z celé Kanady. Žena se musela všem věřícím omluvit.
Německý ovčák - ilustrační foto

Německý ovčák - ilustrační foto foto: Reprofoto

Reverendka podala hostii německému ovčákovi jménem Trapper, napsal zpravodajský server BBC News.

Biskup Patrick Yu, pod nějž dotyčná diecéze spadá, prohlásil, že reverendka svým "divným a šokujícím" činem přestoupila církevní pravidla.

Reaová se ovšem hájí tím, že šlo o "prostý církevní akt oslovení" nového člena kongregace a jeho psa. "Pokud jsem kohokoli zranila, popudila nebo urazila, pak se omlouvám," řekla v neděli ráno své kongregaci.

Psí kontroverze začala minulý měsíc, když čtyřletý Trapper a jeho páníček, šestapadesátiletý Donald Keith, přišli do kostela na předměstí Toronta poprvé.

"Reverendka mě uvítala a vyzvala, abych šel k přijímání. Trapper šel se mnou, a tak mu podala hostii taky," řekl Keith listu Toronto Star. "Říkal jsem si, že je to pěkný způsob, jak mě uvítat v kostele. Myslel jsem, že je to přijatelné a viděl jsem jednu úplně rozzářenou starou dámu v první řadě," dodal.

Ale ne všichni věřící byli stejně nadšení při pohledu na duchovní, která se sklonila a položila hostii na vyplazený Trapperův jazyk. Na hostii anglikáni pohlížejí jako na zastoupení těla Ježíše Krista a jakmile se zpráva o psím přijímání rozšířila, začaly se na církev hrnout nespokojené e-maily a protesty z celé Kanady.

"Chápu, že se lidé mohou cítit uražení," řekl biskup Yu. "Myslím ale, že se reverendka jen nechala unést," dodal. Keithovi vzkázal, že v kostele bude kdykoli co nejsrdečněji vítán i s Trapperem, ale pes už hostii dostávat nebude.

"Pro mě je tím ten incident uzavřený a nemám k němu co dodat," vzkázala novinářům Reaová.

Autor: