Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Finský pivovar vytvoří pivo podle lahví z potopené lodi

Vrak lodi (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrak lodi (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HELSINKY Malý finský pivovar Stallhagen hodlá napodobit pivo, které bylo objevené v roce 2010 v lahvích v téměř 200 let starého lodního vraku potopeného v Baltském moři.

Světlé pivo, které označuje za "jedno z nejstarších existujících piv na světě", chce pivovar začít prodávat v příštím roce. Informovala o tom agentura AFP.

"Na mezinárodním trhu je stoupající poptávka po speciálních pivech a my jsme přesvědčení, že náš produkt vzbudí zájem pivních nadšenců po celém světě," uvedl v prohlášení výkonný ředitel pivovaru Jan Wennström.

Vrak lodi

Odborníkům se také dosud nepovedlo stanovit původ lodi, která pocházela patrně z nordických oblastí a postavena byla někdy začátkem 19. století. Potopila se v Baltském moři mezi roky 1825 až 1830.

Potápěči pivo objevili ve chvíli, když z vraku lodi zachraňovali lahve šampaňského. Tím se z obou nápojů staly nejstarší existující vzorky na světě. Jak pivo, tak šampaňské se stále daly pít; uchovala je mírně slaná voda, slabé proudy a stálá teplota zhruba pěti stupňů Celsia v úplné temnotě hloubky moře. Šampaňské - asi 168 lahví značky Veuve Clicquot, Heidsieck a Maison Juglar - se od té doby prodávalo na dražbách. Vzorky piva analyzovala finská laboratoř VTT, která stanovila jeho složení.

"Jde o světlé pivo a podobá se těm současným," řekla výzkumnice laboratoře Annika Wilhelmsonová. Laboratoř nicméně nebyla schopná zjistit, zda bylo pivo vyráběné výhradně z ječného sladu, anebo zda obsahovalo i jiné obiloviny, například pšenici.

,

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...