Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Finský Santa Claus chce být celosvětový i celoroční. Kvůli zisku

Santa Claus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Santa Claus | foto: Shutterstock

HELSINKY Coby značka má Santa Claus jednu zásadní chybu - má hodnotu jen několik týdnů na konci každého roku. Ale ve Finsku se to pokoušejí změnit, napsala agentura AFP. Petri Paarnio, ředitel firmy Santa Claus Licencing, která drží práva na propagaci jména Santa Claus ve Finsku, chce, aby Santa přinášel radost do dětských srdcí, ale zároveň aby přinášel zisk - a to po celý rok a po celém světě, počínaje Čínou.

"Santa Claus je symbol. Představuje věci jako dobré zdraví, solidaritu a takové hodnoty, jako dávání bez toho, že by člověk čekal něco na oplátku," řekl Paarnio. Firma Santa Claus Licencing a finské turistické úřady mají pocit, že by se tato kultovní značka mohla přeměnit na průmysl v hodnotě mnoha milionů eur zahrnující počítačové hry, mezinárodní akce, tematické parky a reklamní předměty.

Už nyní jezdí tisíce turistů každé Vánoce do arktického města Rovaniemi, metropole nejsevernější finské oblasti Lapland, kde na ně čeká "opravdový" Santa Claus. Ale tato řídce obydlená oblast, která považuje nejslavnějšího obyvatele Severního pólu - Santu - za svého, není spokojená s tím, že se místní hotely, zábavní střediska, obchody a restaurace zaplňují je jednou do roka během vánočního období.

"Santa Claus je nejznámější finská značka, ale my neděláme dost pro to, abychom propagovali jeho obraz coby Fina," řekl Paarnio AFP.

Finský Santa Claus v Číně

I když je Finsko uprostřed recese a rozpočtových škrtů, schválil v prosinci finský parlament 300.000 eur (asi 8,2 milionu korun) na propagaci finského Santa Clause v Číně.

"V Evropě jsou Vánoce tradičně vnímány jako krátké období. Ale v Asii je možné Santa Clause propagovat jako úplně odlišnou postavu," dodal Paarnio. Finský Santa už například poslední dva roky pravidelně putoval z Rovaniemi do japonské Fukušimy, aby povzbudil děti zasažené ničivým zemětřesením a vlnou cunami v březnu 2011.

Američtí Santa Clausové (ilustrační foto)

Na rozdíl od amerického Santa Clause nemá ten finský černé boty ani opasek, ale nosí světle hnědé boty vyrobené v Laplandu. Namísto červeného oblečku amerického Santy má dlouhý červený plášť a má také mnohem delší bílý plnovous.

"Délka jeho vousu je přesně stanovená. Je taky mnohem zdravější - protože je štíhlejší - než jeho americký kolega a neuslyšíte ho říkat: 'Hou, hou, hou!' jako toho amerického," dodal Paarnio. Připouští ale, že hlavní problém bude přesvědčit zákazníky, že právě ten finský Santa je pravý.

Analytici ovšem vidí ještě jednu překážku ve větší komercializaci Santy. Snažit se dát Santa Clausovi nějakou tržní hodnotu by mohlo být vnímáno jako urážka v zemi, která své svátky bere velmi vážně, varují. "Mohlo by to přímo protiřečit hodnotám, které Santa představuje," řekl finský burzovní analytik Mikael Rautanen. "A krom toho už jsou Vánoce komercializované víc než dost," dodal.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...