22. ledna 2015 10:28 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouzi mají po útocích větší strach. Prodeje léků na uklidnění stouply

Redaktoři Charlie Hebdo Patrick Pelloux a Luz se připojili k dalším blízkým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Redaktoři Charlie Hebdo Patrick Pelloux a Luz se připojili k dalším blízkým... | foto: Yves HermanReuters

PAŘÍŽ Po nedávných atentátech v Paříži se ve Francii prodej léků pro uklidnění a spánek od 9. do 13. ledna zvýšil o 18,2 procenta oproti stejným dnům v předchozích šesti týdnech. Uvedla to francouzská společnost Celtipharm, která sleduje a vyhodnocuje stav zdravotnictví v zemi.

„Naše sdělení není nějakým průzkumem či odhadem, ale objektivním prozkoumáním všech uskutečněných prodejů ve sledovaných lékárnách,“ citoval web deníku Le Figaro vedení Celtipharm. Vyšší úzkost odpovídá podle psychologů dané situaci.

Národní rada lékárníků ale pochybuje, že došlo k tak vysoké spotřebě těchto léků. Tvrzení Celtipharm je podle lékárníků o to méně vhodné, že vnucuje Francouzům myšlenku, že léky jsou odpovědí na jakýkoli problém. „Neustále pracujeme na snížení spotřeby léků ve Francii,“ zdůraznila šéfka rady Isabelle Adenotová.

„Lidé mají potřebu mluvit“

Připustila ale, že atentáty obyvateli Francie skutečně otřásly. „Lidé, kteří (po útocích třech islámských radikálů 7. až 9. ledna v Paříži) přišli do mé lékárny, měli ohromnou potřebu mluvit,“ řekla Adenotová. Lidi prý ale raději uklidňovala vysvětlováním situace než léky.

Nejen lidi ve Francii, ale i v dalších evropských zemí zneklidňují zprávy, že Evropanům nyní hrozí další atentáty.

„Je důvod ke znepokojení a k maximální ostražitosti. Al-Káida je oslabená, ale může chtít zorganizovat útok proti Západu, aby ukázala, že stále existuje. Tuto obavu sdílí velké zpravodajské služby, především britská MI5,“ řekl agentuře AFP zdroj blízký vyšetřování protiteroristické činnosti ve Francii.

ČTĚTE TAKÉ:

„Obávám se velkého úderu Al-Káidy, která se nevzdala útoků v Evropě. Avšak hrozba, která nahání největší strach, je terorismus (zradikalizovaných) jednotlivců, protože jejich odhalení je opravdu velmi složité,“ uvedl francouzský europoslanec a bývalý člen tajných služeb Arnaud Danjean.

Lidovky.cz, ČTK