Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouzská bageta bojuje o zařazení na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO

Francouzská bageta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská bageta | foto: Shutterstock

Paříž Když se řekne světové dědictví nebo památky UNESCO, tak si většina lidí pravděpodobně vybaví náš Lednicko-valtický areál nebo anglický Tower v Londýně. Často však zapomínáme na nehmotné kulturní dědictví, kam Francie v pátek nominovala svou bagetu.

Na stole ležely tři návrhy, které by Francie navrhla na nehmotné kulturní dědictví. Ministerstvo kultury mohlo však vybrat pouze jeden návrh a vítězem se stalo know-how původních francouzských baget, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.

Know-how baget tak porazilo pozinkované střechy v Paříži a festival vína Biou d’Arbois v regionu Jura. Zda se však na seznam bageta dostane, rozhodne UNESCO až koncem roku 2022.

Ve Francii se zhruba ročně spotřebuje 10 miliard baget, ale od roku 1970 přibližně 20 tisíc pekáren bylo nuceno zavřít. A to převážně kvůli tomu, že zákazník si raději zajde do supermarketu, kde se však pekaři tradičními recepty neřídí, napsal server BBC.

Francouzští pekaři tvrdí, že zařazení na seznam by bylo pojistkou toho, aby se řemeslo dále předávalo z generace na generaci, a také by ochránilo bagetu od celosvětového plagiátorství. „Ujistilo by to pekaře a povzbudilo další generaci,“ uvedl Mickael Reydellet, majitel osmi pekařství, pro Reuters.

Lidé mají totiž obavy, že tradiční výrobky z francouzských pekáren jsou stále více nahrazovány těmi z masových výrobních linek a následně prodávaných v supermarketech.

Nehmotné kulturní dědictví se snaží chránit tradice, vědomosti a řemesla, aby se nevytratila postupem času. Posledními přírůstky byl jihokorejský festival luceren, finská saunová kultura a soutěž v sekání trávy z Bosny a Hercegoviny.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...