Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Sekretářka rozdávala tužky, našel jsem v nich zalíbení.‘ Galerie vystavuje pisátka všech velikostí

Magazín

  5:00
Žatec - Neobyčejné kouzlo obyčejné tužky představuje návštěvníkům nová stálá expozice v galerii Sladovna v Žatci. Do vitrín, na starou školní lavici či k truhlářskému ponku umístil část své rozsáhlé sbírky Emanuel Petráň. Návštěvníci z výstavy odejdou nejen obohaceni o nové informace k historii pisátek, ale také o vlastnoručně vyrobenou tužku.

Ke sbírání tužek se Petráň dostal náhodou. foto: ČTK

Ke sbírání tužek se Petráň dostal náhodou. „Pracoval jsem jako ekonomický náměstek a sekretářka chodila po kancelářích a rozdávala tužky s potiskem. Našel jsem v nich zalíbení a šest si jich nechal na stole, no a začali chodit kolegové a do hrnečku přidávat další,“ vylíčil Petráň vznik dlouholeté vášně.

Největší kus v galerii má dva metry a 64 centimetrů a je to patnáctinásobek...
Velkou většinu kousků Petráň dostal.

V současnosti má sběratel podle přesně vedené ruční evidence 7585 tužek. Přestože je má srovnány i do vyrobených knižních desek, do bytu už se s nimi nevešel. „Protože jsem žatecký patriot, dohodl jsem se s místní galerií na umístění stálé expozice,“ uvedl a dodal, že i jeho rodina se zaváže k dlouhodobému pronájmu vystavené části sbírky.

Vynález nástroje, který berou do rukou už malé děti a věrni mu zůstávají třeba při luštění křížovek a sudoku senioři, patří Britům. Ve vitrínách jsou tužky z USA, Ruska, Austrálie či Japonska. Největší část je věnována historii, která se psala v Rakousku-Uhersku.

O brouky bychom se měli starat. Jak postavit hmyzí noclehárnu?

Patent Josefa Hardmutha se začal vyrábět v továrně Koh-i-noor v Českých Budějovicích. Na tužkách jsou potisky letadel, hub, násobilky. Jsou tu tužky s tématikou vojenskou nebo policejní, tužka na značení masa, lékařská či soubor tesařských tužek,

Vynález nástroje, který berou do rukou už malé děti a věrni mu zůstávají třeba...

Nejstarší kousek ve sbírce byl vyroben kolem roku 1890, nejmenší tužka je součástí zápisníčku z roku 1921. Měří pouhé tři centimetry a tuha má sílu tři milimetry. Největší kus v galerii má dva metry a 64 centimetrů a je to patnáctinásobek klasické žluté tužky.

Velkou většinu kousků Petráň dostal. Jednu má od Vladimíra Párala. „Dozvěděl jsme se, že to je jeden z posledních spisovatelů, kteří píšou obyčejnou tužkou. Tak jsem ho o jednu požádal a on mi ji poslal i s věnováním,“ uvedl sběratel. Ve vitrínách jsou tužky troj-, čtyř-, šesti- i osmihranné, kulaté, ve tvaru srdíčka, všelijak zakroucené, reklamní i s potiskem. Součástí expozice je přehled veškerého psacího náčiní od brka až po plnicí pero.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat