20. dubna 2019 4:35 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Meditace? Nejde o trans, ale o to uklidnit roztěkanou mysl a utřídit si vjemy

Meditace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Meditace | foto: Shutterstock

Zdánlivě nudná činnost, ale za poslední roky nabrala na popularitě. V rozporu s některými představami meditace obvykle neslouží k tomu, aby se člověk dostal do transu a přechodně přestal vnímat, co se děje kolem. Naopak, cílem je ukáznit roztěkané myšlenky a v maximálně bdělém stavu s klidem přijímat všechny přicházející vjemy.

Pohodlně se usaďte, případně si lehněte na záda a postupně uvolněte celé tělo. Poté se pokuste ovládnout myšlenky a soustředit se na svůj dech, popřípadě na jeden bod, na který upřete zrak. Anebo bděle sledujte všechny vjemy z okolí, ale nijak je nehodnoťte, nenechte se jimi ovlivnit, pouze je vlídným způsobem berte na vědomí. Zůstávejte při tom nehybní a snažte se, aby se myšlenky nerozletěly a vy abyste neupadli do denního snění. Pokud se vám to podaří, meditujete.

Počátky umění meditace bychom nejspíš museli hledat již v pravěku v experimentech tehdejších šamanů se změněnými stavy vědomí. Získané poznatky od nich převzali a dále rozvíjeli jogíni. Oni ani šamani neměli k dispozici metody vědeckého zkoumání a přístroje měřící mozkovou aktivitu. Čím naopak oplývali, byl čas. Jedna generace za druhou po tisíce let používaly svou mysl coby zkoumaný objekt i jako nástroj, který jim výzkum umožňoval. Přísná sebereflexe a detailní sledování vlastních myšlenek a pocitů jim pomohlo dostat se při ovládání mysli možná mnohem dál, než co dokážou současní psychologové.

jóga (ilustrační foto)
MILAN PETRÁK analytik, spolupracovník LN

Pronájem, obchod a služby, Valašské Meziříčí, ul. Křižná
Pronájem, obchod a služby, Valašské Meziříčí, ul. Křižná

Křižná, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou, okres Vsetín
15 000 Kč/měsíc