Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Józe s kozami pro letošek odzvonilo, na zimní sezónu zbývá jóga pivní nebo létající

Magazín

  6:00
PRAHA - Netradičními druhy jógy se to v posledních letech ve světě jen hemží. Většina z nich dorazí i do Česka, ne všechny se ale chytnou. A tak zatímco psí jóga neboli doga u nás příliš popularity nezískala, jóga s kozami či s pivem se zařadily do stálé nabídky různých cvičebních center. Ne všechny se ale dají cvičit po celý rok.

Jóga s kůzlaty v lamacentru v Brně. foto: Agnieszka Buchtová

Rozvoj jógy zaznamenal velký boom před několika lety, kdy v každém větším i menším městě začala vznikat jógová centra a někteří lidé cvičení, které má harmonizovat mysl i tělo, doslova propadli. Ve snaze nalákat co nejširší okruh zájemců a něčím se odlišit, začala centra ruku v ruce s tímto rozvojem nabízet různé netradiční typy jógového cvičení. Mezi ně patří například jóga s kozami, pivní, ve vzduchu či jóga v nahotě.

Právě kozí jóga se během letošního roku uskutečnila na mnoha místech, někde se i opakovala. Například v brněnském Lamacentru uspořádali jógu s mladými kůzlaty hned sedmkrát, v půli května však jógu s kůzlaty ukončili, jelikož kozy už byly velké a těžké. Pokud se však kůzlata narodí i v příštím roce, budou lekce pokračovat. 

„Cvičí se přímo v kozím výběhu v nádherně jarní přírodě. Kůzlata si hopsají kolem, někdy i skočí na člověka, šplhají mu po zádech, jsou milá a kontaktní,“ uvedla dříve Lucie Růžičková z lamacentra Hády. 

Jóga je formou poznávání těla i duše, tvrdí lektor Yogafestu Zlín

S nadcházející zimou se ale cvičitelé z venkovního prostředí stěhují dovnitř. I tady ale cvičitelé nabízí mnoho druhů netradiční jógy. V minulých letech ze zahraničí přišel fenomén tzv. Pivní jógy, ve které lidé cvičí buď s lahví piva, kterou si po lekci vypijí, nebo přímo s naplněným půllitrem.

Jóga nabízí příležitosti i pro lidi, kteří se nebojí výšek a pohybu ve vzduchu. Tzv. fly neboli létající jóga probíhá v závěsných šátcích a z dálky může připomínat ladné vystoupení akrobatů v cirkuse. Ve skutečnosti tato jóga nabízí především pořádné protažení celého těla, jelikož cvičící pracuje s váhou svého těla ještě více, než při józe na zemi. Do této kategorie se dá zařadit i párová jóga zvaná akrojóga, která si svou popularitu získala díky dynamičnosti, zábavě, ale také adrenalinu pramenícího z důvěry, kterou si musí cvičící navzájem prokázat.

Dalším typem jógy, která se šíří do světa, je lekce nahé jógy. Na takovou lekci lidé nepotřebují žádné oblečení a jak hlásají její hlavní propagátoři, nahá jóga pomáhá především ženám vnímat vlastní tělo v lepším světle. Otevřená je ale i mužům.

Zkusit si něco nového tak mají lidé možnost i během zimních měsíců. Jógu na farmách a se zvířaty mohou lidé vyhlížet opět s příchodem jara. Možná se do té doby ale ve světě jógy objeví zase něco nového a neotřelého.

Autoři:
Témata: jóga, Koza, Česko

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat