Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Stoje na rukou může dělat každý, bez ohledu na věk či váhu, říká cvičitel jógy

Stojky dělá Mark Das všude, kde je to jen trochu možné foto: markdas.com

Rozhovor
Strávil několik let mezi mnichy v Číně, tam také udělal svou první stojku, zamiloval se do jógy a rozhodl se, že se stane cvičitelem. Cestuje po celém světě a učí své studenty stoje na rukou. Do Česka přijede už druhé a stojky bude učit celý víkend ve studiu YOGAME. „Na své cestě za ideální stojkou jsem se naučil hlavně trpělivosti a vytrvalosti,“ říká Mark Das v rozhovoru pro Lidovky.cz.
  5:04

Lidovky.cz: Co vás nejvíc baví na učení stoje na rukou?
Jógu může cvičit každý, a to bez ohledu na váhu. Nejvíc mě baví, když si studenti na mých kuzech posouvají své vlastní hranice. I když jsou stojky fyzickou dovedností, mohou rovněž sloužit k překonání vlastních limitů a obav, že nejsme dost dobří. Když lidé tyto své limity překonají, posílí to jejich  sebevědomí a s tím spojený dominový efekt v jejich životě.

Mark Das
Mark Das

Lidovky.cz: Co se lidem při učení stojek nejčastějí honí hlavou?
Někteří lidé mají strach z pádu nebo zranění. Jiní jsou netrpěliví a chtějí vše umět hned, i když ještě nejsou dostatečně fyzicky připravení. U každého člověka je to jiné. Já jsem se na své cestě za ideální stojkou naučil hlavně trpělivosti a vytrvalosti.

Lidovky.cz: Jóga je komplexní cvičení, proč jste si vybral zrovna stoje na rukou?
Každý si totiž pamatuje svou první stojku! Je to úžasně povznášející pocit. Když jsem se stojkami začal, nevěděl jsem o józe nevěděl vůbec nic. O čtyři roky později, když jsem sám začal dávat lekce, jsem byl do jógy už naprosto zamilovaný. Neznamená totiž pro mě jen fyzický pohyb, ale mnohem víc. A své znalosti chci sdílet s ostatními. Zároveň jsem znal jen velmi málo lektorů, kteří by se stojkami zabývali, a tak jsem si vybral právě tenhle obor.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

I traveled from Bali to Europe 3 weeks ago. I'm happy to be back in Europe. The first stop was my home country: the Netherlands — where I reconnected with friends and family. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Afterward, I traveled to Switzerland and Austria to facilitate workshops, and currently, I'm back in the Netherlands preparing for the launch of my ퟔ-퐦퐨퐧퐭퐡 퐨퐧퐥퐢퐧퐞 퐡퐚퐧퐝퐬퐭퐚퐧퐝 퐢퐦퐦퐞퐫퐬퐢퐨퐧 퐝퐞퐬퐢퐠퐧퐞퐝 퐟퐨퐫 퐛퐞퐠퐢퐧퐧퐞퐫퐬. Upcoming Monday we'll start.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Until tomorrow, I'm offering a ퟓퟎ% 퐞퐚퐫퐥퐲 퐛퐢퐫퐝 퐝퐢퐬퐜퐨퐮퐧퐭. Don't want to miss out? Then write me a direct message and let you know how you can be a part of it!⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Mark⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ —————⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ #practiceandalliscoming #handstand #handstands #mover #beginneryoga #upsidedown #yogateacher #balance

Příspěvek sdílený Mark Das (@markdas),

Lidovky.cz:  Proč jste se rozhodl navštívit Prahu? Byl jste zde už někdy předtím?
Můj první kurz Česku proběhl před pár lety na Horské Kvildě na Šumavě s Dylanem Wernerem. S tím byla spojena i má první návštěva Prahy. Mám moc rád místní lidi a architekturu. Minulý rok jsem pak při svém kurzu Yoga & Handstand Retreat na Bali potkal Kateřinu, která žije v Praze. Napadlo ji, že bych zde mohl uspořádat víkendové workshopy. Samozřejmě jsem hned souhlasil.

Mark Das

Jako učitele jógy ho asi nejvíce baví umění stoje na rukou. První stojka se mu povedla před osmi lety v době, kdy žil jako mnich v klášteře Shaolin Kung Fu v Číně. Posledních pět let se věnuje učení stojek a díky tomu cestuje po celém světě. Své znalosti a zkušenosti předává  svým studentům, a to na různých workshopech, festivalech nebo i online.

Lidovky.cz: Kdy jste udělal stojku poprvé?
První stoj na ruku se mi povedl před osmi lety, když jsem ještě žil v klášteře Shaolin Kung Fu v Číně. Okamžitě jsem se do stojek zamiloval. Upřímně, ze začátku mi vůbec nešly, ale bral jsem to jako zábavnou výzvu.

Lidovky.cz: Můžete nám říci něco málo o tom, co obnáší naučit se stoj na rukou?
Člověk se musí naučit skloubit tři činnosti. Zaprvé musí být schopen vykopnout a vyšvihnout své nohy nahoru a v pravou chvíli pak pohyb zabrzdit, když dosáhne kýžené pozice. Zadruhé musí být schopen udržet svou váhu na rukou. Do třetice se musí naučit vyvažovat i sebemenší disbalanci. Jednou z cest je pak natrénovat každou z těchto schopností odděleně a následně je spojit do celku a udělat svůj první stoj uprostřed pokoje.

V levandulovém poli

Lidovky.cz: Jakou radu dáváte svým studentům, kteří se stojkami začínají, nejčastěji? 
Když jsem se ptal svých známých a klientů, co by rádi věděli, když se stojkami začínali, nejčastěji odpovídali, že si měli najít lektora mnohem dřív. V začátcích je ideální cvičit u zdi, která poskytne potřebnou podporu. Je také vhodné být v rámci cvičení konzistentní. Je lepší si dát v jednom týdnu pět dvacetiminutových cvičení než jedno dvouhodinové. A čím častěji budete stoje na rukou cvičit, tím rychleji si vybudujete dostatečnou sílu a schopnost balancovat.

Lidovky.cz: Co říkáte lidem, kteří tvrdí, že stojku nikdy neudělají?
Cvičit! Cvičit! Cvičit! Je ale důležité, aby měl každý představu, jak dosáhnout u stojů na rukou svých cílů. Pokud si ale nevíte rady, přijťe na můj workshop ve studiu YOGAME 14. nebo 15. září. 

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat