Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Harvard povede žena

Drew Faustová, žena v čele Harvardu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drew Faustová, žena v čele Harvardu. | foto: ČTK

CAMBRIDGE, MASSACHUSETTS Jedna z nejvěhlasnějších vysokých škol ve Spojených státech přepisuje svou historii a zároveň se snaží zahladit skandál, který svým neuvážlivým proslovem rozpoutal předchozí tamější rektor.

Do čela slavné univerzity se postaví uznávaná historička Drew Faustová. Stane se vůbec první ženskou rektorkou Harvardu od roku 1636, kdy byla škola založena.

„Věřím, že mé jmenování do této funkce je odrazem nových příležitostí, které by pro předchozí generaci vůbec nebyly představitelné,“ uvedla Faustová. Zároveň ale zdůraznila, že není „ta ženská rektorka Harvardu“, ale zkrátka a jednoduše „rektorka Harvardu“.

Předchůdce rektorky Lawrence Summers před dvěma lety neblaze proslul svým výrokem o tom, že ženy nemají takové vlohy pro vědu jako muži. Na jednom slavnostním obědě vysvětlil nedostatek vědeckých pracovnic na vysokých postech tím, že mezi muži a ženami existují takové genetické rozdíly, které k vědecké práci předurčují spíše muže.

Několik hostů tehdy urazil natolik, že okamžitě opustili sál. Jedna z dotčených vědkyň se nechala slyšet, že „pokud by neodešla, tak by ze Summerse buď omdlela, nebo by se pozvracela“.

Summers se později omluvil. Měl prý na mysli především, to, že ženy se na rozdíl od svých mužských protějšků musí starat o děti a nemají čas na náročnou akademickou práci. Navíc dodal, že větší nadání mužů pro vědu dokazují i empirické výzkumy. Rektorovy názory tehdy vyvolaly bouři nevole nejen přímo na Harvardu, ale v celých Spojených státech. Summers nakonec vydržel v čele školy pouhých pět let.

Paradoxem je, že po skandálu nechal založit dvě komise, které se na Harvardu věnovaly gender problematice, a jejich vedením pověřil právě Faustovou.

Jako prezidentka USA 
Devětapadesátiletá Faustová je odbornicí na dějiny amerického Jihu a autorkou pěti knih. Už ve svých devíti letech údajně napsala dopis prezidentovi Eisenhowerovi, ve kterém požadovala zrušení rasové segregace Afroameričanů.

Faustová je od roku 1672 první osobou v čele Harvardu, která sama nevystudovala Harvard. Historička bude mít na starosti jedenáct fakult, 24 tisíc zaměstnanců a velkorysý rozpočet 3 miliardy dolarů (přes 600 miliard korun).

Mírně zkostnatělý Harvard, který je vůbec nejstarší vysokou školou v Severní Americe, dohnal jmenováním Faustové své modernější kolegy z univerzitní Ivy League. Ta sdružuje celkem osm vyhlášených univerzit, a třem z těchto škol momentálně šéfují ženy.

Pozice rektora Harvardu je však zřejmě nejprestižnější v celém akademickém světě USA. „Je to, skoro jako by se žena stala prezidentkou Spojených států. Ženy dokázaly to, že je společnost vnímá jako rovnocenné s muži,“ rozplývala se nad jmenováním Faustové jedna z jejích kolegyň.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....