Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hongkongská škola odmítá učit hře na klavír na dálku

Klavír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klavír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

HONGKONG Šestiletá Yoyo se mračí, jak se usilovně snaží soustředit na hodinu klavíru. Ačkoli je v Hongkongu také epidemie koronaviru a platí četná omezení, nápaditá hudební škola dokázala zachovat výuku i v této situaci. Najala si tři nákladní auta a jezdí s nimi za žáky. Mnohé se dá učit na dálku a prostřednictvím počítače, ale v hudbě je lepší, je-li učitel osobně přítomen, napsala agentura AFP.

V Hongkongu mají relativně málo nakažených - něco přes 1000 a čtyři mrtvé. Školy jsou ale zavřené od konce ledna a úřady vyžadují udržovat odstup. Školy se musely přeorientovat na dálkovou výuku.

Učitel klavíru Evan Kam dává stále individuální hodiny a snaží se přitom minimalizovat nebezpečí nákazy. „Výuka s pomocí videí nám moc nevyhovuje, prstoklad a postavení ruky je lépe se učit, když vedle vás sedí učitel,“ řekl Kam. Škola, v níž učí, v únoru přišla o 70 procent žáků, mnoho jich přestalo docházet, protože nechtěli jezdit hromadnou dopravou. Škola se ale inspirovala pojízdnými knihovnami. Najala tři nákladní auta a vybavila je učebnami, kterým nechybí klimatizace ani zvukotěsné stěny.

„Chceme službu nabízet v místech, kde žáci žijí, aby nemuseli dojíždět,“ řekla manažerka školy Jessica Lamová. Auto, v němž učí Kam, bylo minulý týden v odlehlé vesnici Ha Tsuen poblíž čínské hranice. Když Kam dorazil, otřel klávesy, zapnul čistič vzduchu, postříkal kliku desinfekcí a připravil pro studenty přípravek na omytí rukou.

Zakrátko dorazil desetiletý Alfred Tang se sestrou Yoyo. Oba jsou začátečníci, ale oba měli připravené skladby. „Nám to vyhovuje, stačí jen sejít ze schodů a můžeme se učit,“ řekla holčička.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...