Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Hongkongská škola odmítá učit hře na klavír na dálku

Magazín

  5:19
HONGKONG - Šestiletá Yoyo se mračí, jak se usilovně snaží soustředit na hodinu klavíru. Ačkoli je v Hongkongu také epidemie koronaviru a platí četná omezení, nápaditá hudební škola dokázala zachovat výuku i v této situaci. Najala si tři nákladní auta a jezdí s nimi za žáky. Mnohé se dá učit na dálku a prostřednictvím počítače, ale v hudbě je lepší, je-li učitel osobně přítomen, napsala agentura AFP.

Klavír (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Hongkongu mají relativně málo nakažených - něco přes 1000 a čtyři mrtvé. Školy jsou ale zavřené od konce ledna a úřady vyžadují udržovat odstup. Školy se musely přeorientovat na dálkovou výuku.

Učitel klavíru Evan Kam dává stále individuální hodiny a snaží se přitom minimalizovat nebezpečí nákazy. „Výuka s pomocí videí nám moc nevyhovuje, prstoklad a postavení ruky je lépe se učit, když vedle vás sedí učitel,“ řekl Kam. Škola, v níž učí, v únoru přišla o 70 procent žáků, mnoho jich přestalo docházet, protože nechtěli jezdit hromadnou dopravou. Škola se ale inspirovala pojízdnými knihovnami. Najala tři nákladní auta a vybavila je učebnami, kterým nechybí klimatizace ani zvukotěsné stěny.

‚Děti by do školek neměli přivádět prarodiče.‘ Ministerstvo zdravotnictví vydá manuál

„Chceme službu nabízet v místech, kde žáci žijí, aby nemuseli dojíždět,“ řekla manažerka školy Jessica Lamová. Auto, v němž učí Kam, bylo minulý týden v odlehlé vesnici Ha Tsuen poblíž čínské hranice. Když Kam dorazil, otřel klávesy, zapnul čistič vzduchu, postříkal kliku desinfekcí a připravil pro studenty přípravek na omytí rukou.

Zakrátko dorazil desetiletý Alfred Tang se sestrou Yoyo. Oba jsou začátečníci, ale oba měli připravené skladby. „Nám to vyhovuje, stačí jen sejít ze schodů a můžeme se učit,“ řekla holčička.

Autor:
Témata: klavír, Hongkong, AFP

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!