Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S příchutí slzného plynu. Hongkongská zmrzlina připomíná protesty

Magazín

  5:41
Zmrzlinu s příchutí slzného plynu začal prodávat jeden ze zmrzlinářských obchodů v Hongkongu. Hlavní přísadou jsou štiplavá zrnka pepře, která připomínají zásahy policie proti protivládním demonstrantům v ulicích Hongkongu v loňském roce. Prodej zmrzliny s originální chutí má prodemokratické hnutí podpořit, říká podle agentury AP majitel obchodu.

S příchutí slzného plynu. Hongkongská zmrzlina připomíná protesty foto: ČTK

„Chutná jako slzný plyn. Zpočátku se taky nemůžete nadechnout, štípe vás a dráždí. Okamžitě se potřebujete napít vody,“ popsala AP novou zmrzlinu Anita Wongová, která má se slzným plynem na demonstracích vlastní zkušenost. „Vybavují se mi bolestné pocity při demonstracích a je to pro mě upozornění, že bych neměla zapomenout,“ dodala.

Majitel obchodu chce svým prodejem podpořit prodemokratické hnutí v Hongkongu, které po období útlumu v důsledku opatření proti koronaviru nyní opět začíná ožívat.

Demonstranti v Hongkongu.

„Chtěli jsme vytvořit příchuť, která připomene lidem, že musejí v protestním hnutí vytrvat a nesmějí ztratit své nadšení,“ řekl agentuře AP zmrzlinář, který chtěl zůstat v anonymitě, protože se obává postihu ze strany vlády hongkongské správkyně Carrie Lamové.

Hongkongské protesty začaly loni v červnu původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny, pod jejíž správu se bývalá britská kolonie Hongkong v roce 1997 vrátila. Postupně ale účastníci požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy, včetně svobodných voleb. Další mohutná protestní akce je plánována na 1. července, což je výročí předání Hongkongu zpět Číně.

Ve snaze napodobit chuť slzného plynu prý zkoušel různé přísady, včetně wasabi či hořčice. Nejblíže se ale typickému pálení v hrdle dostal při použití černého pepře.

„Kuličky černého pepře opražíme, rozemeleme a pak z nich připravíme zmrzlinu v italském stylu. Při konzumaci je trochu pálivá, ale nám jde především o onu pachuť, kterou zanechá, o podráždění krku. Je to, jako když vdechnete slzný plyn,“ vysvětlil 31letý majitel obchodu.

Obchod rovněž lidem nabízí prostor k vyjádření názoru na prodemokratické hnutí, včetně lístečků, které se na vrcholu demonstrací objevovaly v Hongkongu na takzvaných Lennonových zdech. Jejich inspirací se stala barevně pomalovaná Lennonova zeď v Praze, která byla předrevolučním symbolem svobody v Česku.

Autor:

Pozemek Prostřední Bludovice
Pozemek Prostřední Bludovice

Horní Bludovice - Prostřední Bludovice, okres Karviná
2 400 000 Kč