Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Hongkong kvůli koronaviru zakázal setkávání více než čtyř lidí, občané se bojí potlačování disentu

Koronavirus se šíří v Hongkongu foto: Reuters

HONGKONG - Ačkoliv Hongkong hlásil k pondělnímu ránu pouze 891 případů na zhruba 7,5 milionu obyvatel, místní úřady zavádějí velmi přísná pravidla. Už dříve například zakázaly stýkání více než čtyř lidí najednou, nyní zavírají i bary a obchody s alkoholem. Po nedávné dlouhé sérii protestů se tak lidé obávají, že by nařízení mohlo narušit fungování politického disentu.
  15:56

Server China News Service (CNS) informoval v pátek večer o tom, že hongkongská samospráva rozhodla zpřísnit už dříve přijatá opatření. K zavřeným restauracím či salónům, v nichž se hraje oblíbená hra mahjong, či omezení styku na veřejnosti se nyní přidalo i uzavření barů a jiných míst, které se exkluzivně nebo alespoň z větší části věnují prodeji alkoholu.

V Hongkongu kvůli koronaviru posílají do karantény i psy. Lidé svým mazlíčkům navlékají roušky

Obyvatelé se obávají, že by opatření místní samosprávy pod vedením Carrie Lamové mohlo vést k omezení osobních svobod, upozornil server Quartz. Odpůrci místního vedení protestovali velkou část roku 2019 proti zákonu o vydávání vězňů do zahraničí, poté proti policejní brutalitě a také za demokratické reformy v jedné z nejhustěji osídlených oblastí světa, která je zvláštní správní oblastí Čínské lidové republiky. 

Část z nich se sešla poslední březnový den u jedné ze stanic metra, aby připomněli sedm měsíců starou událost, kdy hongkongská policie údajně bez jasného důvodu zaútočila na lidi právě ve stanicích a vozech místního metra. Připomínkovou akci ale policie poměrně rychle rozehnala a varovala její účastníky, aby „se snažili nešířit nákazu ve společnosti,“ popsal situaci server Quartz. Důvěra veřejnosti v místní policii je na absolutním minimu.

Místní strážci zákona podle zástupců politického disentu už začali využívat nařízení pro ochranu veřejného zdraví pro zátahy na protestující. Jeden z členů opoziční Demokratické strany se měl zúčastnit úterního shromáždění a po výzvě k rozchodu ze strany policie sám odejít. Strážníci ho dle jeho slov zastavili společně s několika dalšími cizími lidmi a obvinili z porušování zákazu styku na veřejnosti ve více než čtyřech lidech.

Na jeho stranu se postavila i organizace Public Rights Observer (PRO), která slouží jako nezávislý pozorovatel protestů. Podle PRO policie zneužívá hygiencká nařízení k „potlačování svobodného názoru a pokojných shromáždění.“

Hongkongská policie v prohlášení uvedla, že snaha prosazování zákona a nařízení místního vedení pomůže posílit bdělost a disciplínu občanů. Strážci zákona dle svého vyjádření zatím nikoho nezatkli ani nepokutovali za porušení zařízení, ale vyhrazují si právo řídit se zákonem. „Vždy jsme respektovali právo občanů na svobodu názoru, slova i setkávání,“ uvedla místní policie pro Quartz.

Dalším problémem, který pandemie koronaviru v Hongkongu způsobuje, je i problém s dovozem. Server South China Morning Post uvedl, že Hongkong i další okolní státy mají v poslední době problém s importem potravin z Austrálie, která je jedním z hlavních dovozců. U některých australských zemědělců se vývozy snížily až na jednu třetinu běžného objemu, za čímž stojí především nedostatek mezistátních letů, ať už civilních nebo nákladních. Zemědělci tak musí svůj náklad posílat běžnými cestovními linkami, v nichž ale bývá nedostatečný prostor a za ten se musí hodně připlácet. V některých případech se ceny za export zvedly až na pětinásobek.

V Hongkongu je ze zmíněných 846 případů v izolaci léčeno podle CNS 626 lidí, osm pacientů je v kritickém a devět ve vážném stavu. Pevninská Čína naopak hlásí v poslední době velice malé denní přírůstky. V pátek přibylo 19 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc Covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom informovala agentura Reuters. Čína si připomněla oběti nákazy třemi minutami ticha. Ve městě Wu-chan, z nějž se koncem loňského roku začala nákaza šířit a kde byly zaznamenány více než tři čtvrtiny čínských obětí, ukázaly všechny semafory na tři minuty červenou a načas se zastavila veškerá doprava.

Autoři: