Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Invaze želv přerušila provoz na Kennedyho letišti v New Yorku

Magazín

  7:41
NEW YORK - Letiště Johna F. Kennedyho v New Yorku muselo ve středu na krátko uzavřít jednu rozjezdovou dráhu kvůli invazi několika desítek želv. Ty se vynořily z blízkého zálivu a začaly se rozlézat po letištní ploše.
Želva (ilustrační foto)

Želva (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Pozemní personál nakonec svévolné návštěvnice posbíral a vrátil je zpět do vody dále od letiště. Incident si ale vynutil přerušení letového harmonogramu. Některé lety byly zpožděny téměř o hodinu a půl.

"Letiště už to zažilo i dříve. Myslím, že je teď období páření," řekl mluvčí federální letecké správy Jim Peters.

Invaze začala pomalu. Nejprve si tří želviček všimla posádka amerického letu Eagle, když stroj roloval ke startu. Postupně ale řídící věž informovali o želvách na konci startovací dráhy i piloti dalších letounů. Nakonec musela být vyřazena z provozu celá dráha, protože přicházely stále nové zprávy o "obrovském počtu" želv na ranveji.

Sedm desítek neposlušných želv se podařilo posbírat za půl hodiny. Jde o želvu diamantovou, která se běžně vyskytuje v zálivu obklopujícím letiště. Tyto žely bývají 20 centimetrů dlouhé a váží 90 a 130 gramů.

Letadla na Kennedyho letišti se střetávají s želvami párkrát za rok, obvykle koncem června nebo počátkem července. Nikdy kvůli nim ale nebylo poškozeno letadlo.

Autoři: ,