Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ivanka Trumpová v knize ženám radí, jak sladit rodinu a práci

Magazín

  12:46
NEW YORK - V úterý se na pultech amerických knihkupectví objevila druhá kniha Ivanky Trumpové nazvaná Women Who Work: Rewrite the Rules for Success (Pracující ženy: Nová pravidla úspěchu). Bývalá modelka, později podnikatelka a matka tří dětí a nakonec členka prezidentské administrativy v ní ženám radí, jak vyvážit život rodinný s tím profesním a zároveň dosáhnout osobního naplnění.

Ivanka Trumpová na tiskové konferenci Bílého domu. foto: ČTK

Odkazuje přitom i na další úspěšné ženy a skládá hold i své české matce Ivaně.

Zatímco ve své první knize The Trump Card (Trumpova karta) z roku 2009 Ivanka nešetřila profesními radami, historkami o svém otci, jmény celebrit a frivolitou, v druhé knize nabral její tón na vážnosti. Od první knihy ji dělí tři potomci a pětatřicetiletá Trumpová se začala stavět za ženská práva - nejprve prostřednictvím své módní značky, nyní z pozice neplacené rádkyně v Bílém domě.

V nové knize také píše o své české matce Ivaně, první Trumpově ženě. Ta podle své dcery dokonale zosobňuje „ženu mnoha dovedností“, která v dobách, kdy mnoho žen v nemovitostech nepůsobilo, dokázala „na vysokých podpatcích puntičkářsky dohlížet“ na stavbu hotelu.

Agentura AP si všímá rozdílů mezi oběma knihami v několika oblastech. V první knize například nynější „americká první dcera“ barvitě líčila, jaké to bylo vyrůstat jako dcera Donalda Trumpa. Otcův newyorský mrakodrap Trump Tower prý tehdy obýval Michael Jackson a zúčastnil se představení Louskáčku, v němž Ivanka jako dítě tančila. Jinde vzpomíná na zápas Mika Tysona v Atlantic City a na to, jak se její otec snažil uklidnit rozvášněný dav, když Tyson poslal soupeře k zemi po 91 sekundách.

Ivanka Trumpová
Dcera Donalda Trumpa přijela na konferenci do Berlína.

Tón druhé knihy a vhledy do soukromí jsou o poznání umírněnější, ale i tak se Trumpová se čtenáři podělí o několik rodinných okamžiků. Popisuje například, jak si před dětmi sedícími na pohovce nacvičovala řeč na celonárodní sjezd republikánů. Rozebírá také židovský sabat - před sňatkem s Jaredem Kushnerem totiž přestoupila k judaismu.

V první knize Trumpová z pozice podnikatelky píše, že vždy chodila do kanceláře i v neděli a zaměstnanci následovali jejího příkladu. V druhé knize uvádí z pozice matky, že si je vědoma nutnosti zdravějšího nastavení hranic. Povzbuzuje ženy, aby si v zaměstnání zkusily domluvit flexibilnější pracovní dobu a práci z domova.

Kniha od ženy pro ženy odkazuje na řadu úspěšných vzorů - na hvězdu amerických médií Oprah Winfreyovou nebo na číslo dvě společnosti Facebook Sheryl Sandbergovou. Trumpová ale uvádí i Anne-Marie Slaughterovou, která se před pěti lety proslavila článkem, v němž vysvětlovala, proč opustila práci v Obamově administrativě, aby mohla trávit více času s rodinou.

Chůvy a hospodyně, které Trumpové den co den vydatně pomáhají, se ale v jejím textu takřka nevyskytují, třebaže jim na konci knihy děkuje.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat