Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky

Magazín

  5:21
TEL AVIV - Vzájemné ostřelování Izraele a palestinského Pásma Gazy trvá už několik let a při jeho poslední vlně vypálili palestinští radikálové na jih Izraele několik set raket. Střepiny, které v jejich regionu po ostřelování nachází, přetváří manželský pár z Izraele ve šperky. Informoval o tom dnes deník The Jerusalem Post.

Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky foto: Instagram

„Cítíme to trochu jako terapii pracovat se střepinami z raket,“ říká Jedidja, který s manželkou zvláštní náhrdelníky vyrábí. „Minulou noc jedna střela zasáhla byt, který vlastním ve Sderotu. Vzal jsem si pár střepin a teď budeme dělat další náhrdelníky,“ dodal.

Na netradiční podnikatelský záměr s názvem Raketový náhrdelník přišla manželka Širan, když jejího muže, který pracuje pro organizaci Židovský národní fond, požádali, aby přivezl kus střepiny na židovskou konferenci v USA. Střepinu chtěli pořadatelé dát jako dárek tehdejšímu guvernérovi Kalifornie Jerrymu Brownovi, ale kvůli bezpečnostním opatřením na letišti u Tel Avivu nešla střepina provézt. A tak Širan napadlo udělat z ní šperk.

„I v těch nejhorších časech se snažíme dělat něco pozitivního. Chceme tak rovněž vzkázat světu, že nechceme válku,“ uvedl Jedidja s tím, že většina jejich zákazníků jsou cizinci. Každou střepinu před použitím na šperk podle něj zkontroluje policie, zda je bezpečná.

Vyrobit jeden náhrdelník zabere asi hodinu a půl a izraelští manželé už jich udělali asi tisíc. Za kus si účtují 120 dolarů (asi 2800 Kč). Tento týden ale mají slevu kvůli oslavám Dne nezávislosti a náhrdelníky budou prodávat za 75 dolarů (asi 1720 Kč).

Většinu z takto vydělaných peněz darují Židovskému národnímu fondu (JNF) na budování protileteckých krytů v obcích v izraelském pohraničí u Pásma Gazy. JNF je nezisková organizace, která vznikla v roce 1901 s cílem vykupovat půdu pro židovské osídlení v někdejší Palestině.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Mohlo by vás zajímat