9. května 2019 5:21 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky

Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky | foto: Instagram

TEL AVIV Vzájemné ostřelování Izraele a palestinského Pásma Gazy trvá už několik let a při jeho poslední vlně vypálili palestinští radikálové na jih Izraele několik set raket. Střepiny, které v jejich regionu po ostřelování nachází, přetváří manželský pár z Izraele ve šperky. Informoval o tom dnes deník The Jerusalem Post.

„Cítíme to trochu jako terapii pracovat se střepinami z raket,“ říká Jedidja, který s manželkou zvláštní náhrdelníky vyrábí. „Minulou noc jedna střela zasáhla byt, který vlastním ve Sderotu. Vzal jsem si pár střepin a teď budeme dělat další náhrdelníky,“ dodal.

Na netradiční podnikatelský záměr s názvem Raketový náhrdelník přišla manželka Širan, když jejího muže, který pracuje pro organizaci Židovský národní fond, požádali, aby přivezl kus střepiny na židovskou konferenci v USA. Střepinu chtěli pořadatelé dát jako dárek tehdejšímu guvernérovi Kalifornie Jerrymu Brownovi, ale kvůli bezpečnostním opatřením na letišti u Tel Avivu nešla střepina provézt. A tak Širan napadlo udělat z ní šperk.

„I v těch nejhorších časech se snažíme dělat něco pozitivního. Chceme tak rovněž vzkázat světu, že nechceme válku,“ uvedl Jedidja s tím, že většina jejich zákazníků jsou cizinci. Každou střepinu před použitím na šperk podle něj zkontroluje policie, zda je bezpečná.

Vyrobit jeden náhrdelník zabere asi hodinu a půl a izraelští manželé už jich udělali asi tisíc. Za kus si účtují 120 dolarů (asi 2800 Kč). Tento týden ale mají slevu kvůli oslavám Dne nezávislosti a náhrdelníky budou prodávat za 75 dolarů (asi 1720 Kč).

Většinu z takto vydělaných peněz darují Židovskému národnímu fondu (JNF) na budování protileteckých krytů v obcích v izraelském pohraničí u Pásma Gazy. JNF je nezisková organizace, která vznikla v roce 1901 s cílem vykupovat půdu pro židovské osídlení v někdejší Palestině.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz