Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky

Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští manželé dělají ze střepin po ostřelování náhrdelníky | foto: Instagram

TEL AVIV Vzájemné ostřelování Izraele a palestinského Pásma Gazy trvá už několik let a při jeho poslední vlně vypálili palestinští radikálové na jih Izraele několik set raket. Střepiny, které v jejich regionu po ostřelování nachází, přetváří manželský pár z Izraele ve šperky. Informoval o tom dnes deník The Jerusalem Post.

„Cítíme to trochu jako terapii pracovat se střepinami z raket,“ říká Jedidja, který s manželkou zvláštní náhrdelníky vyrábí. „Minulou noc jedna střela zasáhla byt, který vlastním ve Sderotu. Vzal jsem si pár střepin a teď budeme dělat další náhrdelníky,“ dodal.

Na netradiční podnikatelský záměr s názvem Raketový náhrdelník přišla manželka Širan, když jejího muže, který pracuje pro organizaci Židovský národní fond, požádali, aby přivezl kus střepiny na židovskou konferenci v USA. Střepinu chtěli pořadatelé dát jako dárek tehdejšímu guvernérovi Kalifornie Jerrymu Brownovi, ale kvůli bezpečnostním opatřením na letišti u Tel Avivu nešla střepina provézt. A tak Širan napadlo udělat z ní šperk.

„I v těch nejhorších časech se snažíme dělat něco pozitivního. Chceme tak rovněž vzkázat světu, že nechceme válku,“ uvedl Jedidja s tím, že většina jejich zákazníků jsou cizinci. Každou střepinu před použitím na šperk podle něj zkontroluje policie, zda je bezpečná.

Vyrobit jeden náhrdelník zabere asi hodinu a půl a izraelští manželé už jich udělali asi tisíc. Za kus si účtují 120 dolarů (asi 2800 Kč). Tento týden ale mají slevu kvůli oslavám Dne nezávislosti a náhrdelníky budou prodávat za 75 dolarů (asi 1720 Kč).

Většinu z takto vydělaných peněz darují Židovskému národnímu fondu (JNF) na budování protileteckých krytů v obcích v izraelském pohraničí u Pásma Gazy. JNF je nezisková organizace, která vznikla v roce 1901 s cílem vykupovat půdu pro židovské osídlení v někdejší Palestině.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....