Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Záludný i okouzlující. Jak poznat psychopata na pracovišti?

Magazín

  7:00
SYDNEY - Všichni jsme už v životě narazili na spolupracovníky, s nimiž bychom se raději nesetkali. Mohli být hrubí, mohli být záludní, anebo s nimi jen bylo těžké vyjít. Nemohli ale ve skutečnosti být psychopatem? ptá se zpravodajský server news.com.au.
Kancelář (ilustrační).

Kancelář (ilustrační). foto: Jan ZátorskýLidové noviny

Není vždycky snadné poznat psychopata, zvlášť při prvním setkání. Ale obvykle se sám časem odhalí. Australský behaviorální psycholog, spisovatel a spoluzakladatel společnosti Pragmatic Thinking Darren Hill uvádí, že psychopat na pracovišti bude mít pravděpodobně vysoký stupeň sebedůvěry a sociální asertivity. Nebude se zatěžovat zábranami, snese hodně stresu, bude ochotný jít do rizika a prosazovat nové věci.

Pokud jste se v tom začali tak trochu poznávat, ještě není důvod k panice. Rozhodující povahovou vlastností psychopatů je jejich nedostatek empatie, schopnosti vcítit se do ostatních.

Indikátorem je schopnost empatie

"Rozdílem mezi ambiciózním, průbojným člověkem a psychopatem, je jejich zlovolnost. Většina lidí je schopná empatie, ale ta psychopatům zásadně chybí. Psychopati dokážou být velmi okouzlující a schopní při citové manipulaci, ale předstírat empatii je velmi těžké," uvedl Hill.

"Mohou být nejvíc okouzlujícím člověkem v týmu, pokud jim to, že jsou okouzlující, pomůže dostat, co chtějí. Ale vždycky budou své osobní potřeby stavět nad potřeby ostatních," dodal.

Kvality, které psychopati na první pohled projevují - sebedůvěra, odolnost vůči stresu a ochota přijímat rizika - z nich dělá skvělé vůdce, což je důvod, proč jsou poměrně dost četně zastoupení v řadách řídících pracovníků.

Všeobecně se uvádí, že psychopatů je jedno až tři procenta v populaci. Ve středně velkém podniku proto bude pravděpodobně nejméně jeden. A čím výš budete stoupat po kariérním žebříčku, tím jich najdete víc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

V jakékoli společnosti či organizaci mohou napáchat značné škody. "Zvlášť pokud jde o šéfa společnosti, pak může nastat velká destrukce kultury na pracovišti," řekl Hill. "Začne se tam odehrávat spousta vychytralých podvodů. (Psychopati) často své lži koření špetkou pravdy, aby podpořila jejich argumenty." Být psychopatem je podle Hilla porucha osobnosti. "Je třeba si pamatovat, že být psychopatem je projev utváření hodnot v raném věku. Je to porucha osobnosti, která většinou vyplývá ze špatného zacházení v dětství. V první řadě zapomeňte na to, že byste takového člověka mohli nějak změnit," varuje Hill.

"To není porucha nálady. Jestli si myslíte, že pracujete s psychopatem, pak se začněte poohlížet po jiné práci, anebo konzultujte personální oddělení své firmy," dodal. "Bez ohledu na to, k jak racionálním důvodům či myšlení se uchýlíte, tito lidé jednoduše fungují na úplně jiné vlnové délce a hrají na jiném hřišti."

Autoři: ,