Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak tráví Češi Vánoce? Na gauči, přejídáním a pitím alkoholu

Zahálka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahálka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Nic naplat, Štědrý večer a vánoční svátky se nezadržitelně blíží. Pro někoho jsou kouzelné a pohádkové, pro jiného symbolizují stres a shon a nejraději by je zrušil. Jaký máme my Češi vztah k Vánocům? A co o Vánocích víme? Udělejte si kvíz.

Z předvánočního průzkumu agentury TNS AISA s.r.o., který proběhl v listopadu na 510 respondentech, vyplývá, že Vánoce jsou pro nás všechny svátky, které snášíme bez větších problémů nebo je přímo milujeme. Ženy milují Vánoce více než muži. Někteří z nás by dokonce byli rádi, kdyby byly Vánoce častěji.

Kvíz


Vánoce jsou v našich myslích spojeny s pohádkami, s nakupováním a dárky a klidem. Téměř polovina Čechů považuje Vánoce za svátky přejídání.

Chladnější dekorace. Trendem letošních Vánoc je stříbrná a smetanová výzdoba

Na Vánocích jednoznačně nesnášíme dlouhé fronty a davy lidí. Nelíbí se nám také, že předvánoční výzdoba na nás především v obchodních centrech "útočí" již od října.

Jak budeme trávit letošní Vánoce?
Skoro tři čtvrtiny Čechů počítají, že budou svátky trávit na gauči. "Gaučingu" se budeme oddávat bez rozdílu ve všech regionech, přičemž více se mu hodlají věnovat muži.

Více než třetina z nás uvádí, že bude o svátcích naměkko, sedm procent Čechů přiznalo, že bude namol - jde zejména o mladší ročníky. Vánoce na Facebooku bude trávit 11 procent mladých.

Jak jsme na tom s dárky
Kdy vlastně kupujeme dárky? Více než polovina Čechů kupuje většinu dárků měsíc před Vánocemi. Ovšem skoro čtvrtina z nás je kupuje i jen týden předem. A pak je tady skupina zodpovědných, kteří kupují většinu dárků již dlouho před Vánoci, je jich asi pětina. Těch, kteří kupují dárky přímo 23. nebo 24. prosince je mezi námi naštěstí jen velmi málo, jedná se asi o tříprocentní skupinu.

Trendem letošních Vánoc je stříbrná dekorace

Čím nejčastěji obdarováváme své blízké?
Podle průzkumu nadělujeme často knihy, rozšířené jsou i peněžní dárky a alkohol. Peníze darují spíše starší věkové skupiny ve věku 50 let. Dárky, které se nám samotným k ničemu nehodí, dává osm procent z nás. Tradičním dárkem bývaly ponožky a podle výsledků průzkumu volí tento artikl jako vhodný dárek pětina z nás. Ponožky jsou zejména oblíbené u čtyřicátníků a starších lidí.

Anketa LN Kniha roku - ilustrační foto.

Jaký máme stromeček?
Více než polovina českých domácností bude mít stromeček živý a vonící jehličím Čtyři procenta domácností nebude stromeček žádný a ve zbylých domácnostech bude stromeček umělý. Bez stromečku jsou nejčastěji lidé ve věku 50 a více let.

A co štědrovečerní večeře?
Z průzkumu vyplývá, že půst rozhodně moc nedržíme. Těch, kteří opravdu nejedí nic až do večeře, je mezi námi jen 13 procent. Necelá třetina z nás sice nedrží půst, ale odepře si maso. A zbytek z nás se už vůbec neomezuje.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!