Neděle 8. prosince 2024, svátek má Květoslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi jsou druzí na světě ve spotřebě alkoholu, víc pijí jen Moldavané

Zdraví

  7:00
ŽENEVA - Nejen v hokeji Češi porážejí Rusko. Podle údajů z nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vypije každý dospělý občan Česka 16,45 litrů alkoholu, což řadí republiku na druhé místo v celkovém světovém žebříčku. Alkohol přitom zabíjí na celém světě ročně na 2,5 milionu lidí. Většina z nich zemře v důsledku nehod způsobených alkoholem, nezanedbatelné množství ale také na rakovinu a další nemoci, podpořené konzumací alkoholu.

Ilustrační foto foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Podle nejnovější zprávy, čerpající z údajů z roku 2003 až 2005, pochází většina alkoholu, který Češi ročně spotřebují, z piva. Slováci oproti tomu pijí více destilátů, stejně jako v ostatních státech na vrcholu žebříčku WHO. 

INFOGRAFIKA: Spotřeba čistého alkoholu
Spotřeba čistého alkoholu podle zemí

Obecně se nejvíce alkoholu se zkonzumuje v průmyslových zemích severní polokoule, z dalších oblastí pak v Argentině, Austrálii a na Novém Zélandu. Nejmenší je spotřeba v islámských zemích, kde to náboženství zakazuje, tedy v severní Africe, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii, uvádí zpráva.

Žebříček

Nejvíce se alkoholu vypije v postsovětské Moldávii, Česko je hned na druhém místě ve společnosti dalších zemí východního bloku:

  1. Moldávie (18,22 l)
  2. Česko (16,45 l)
  3. Rusko (15,76 l)
  4. Ukrajina (15,60 l)
  5. Estonsko (15,57 l)
Úmrtí způsobená alkoholem představují podle WHO čtyři procenta všech případů úmrtí na světě. Ve věkové skupině mezi 15 a 29 roky je tento podíl dokonce devět procent, což představuje 320 000 mrtvých ročně. U mužů činí smrt podmíněná alkoholem 6,2 procenta případů úmrtí, u žen je to jen 1,1 procenta.

Jako zvláštní případ zpráva připomíná Rusko a okolní postsovětské republiky, kde má úmrtí příčinnou souvislost s alkoholem až v jedné pětině případů. Proti nebezpečně vysoké konzumaci alkoholu je třeba postupovat mnohem rozhodněji, vyzývá světová zdravotnická organizace.

INFOGRAFIKA: Nejčastěji konzumované alkoholické nápoje
Nejčastěji konzumované alkoholické nápoje

V celosvětovém průměru zkonzumoval každý člověk planety starší 15 let v roce 2005 v přepočtu 6,13 litru čistého alkoholu. Analýza let 2001 až 2005 prokázala, že v obou Amerikách, Evropě, východním Středomoří a západním Pacifiku je spotřeba alkoholu poměrně stabilní a příliš se nemění.

Nebezpečný alkohol

Požívání alkoholu ve škodlivé míře je jedním ze čtyř obecných rizikových faktorů pro lidské zdraví. Další tři představují kouření, špatná výživa a nedostatek pohybu, podotýká zpráva WHO.

Zřetelný vzestup spotřeby však byl v tomto období zaznamenán v severní Africe a jihovýchodní Asii. Nehledě na šíření spotřeby alkoholu, většina lidí na světě ho nepije.

Nejméně polovina mužů a dvě třetiny žen na zeměkouli podle údajů za rok 2005 alkohol nekonzumuje. Čerstvější údaje nemá WHO k dispozici, uvádí se ve zprávě. V rozvinutých zemích je podíl abstinentů na počtu obyvatel nízký, v severní Africe a jihovýchodní Asii je vyšší. Avšak ti, co pijí v zemích s vysokým podílem abstinence, pijí o to více, uvádí zpráva.

Autor:

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...