Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Češi jsou druzí na světě ve spotřebě alkoholu, víc pijí jen Moldavané

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

ŽENEVA Nejen v hokeji Češi porážejí Rusko. Podle údajů z nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vypije každý dospělý občan Česka 16,45 litrů alkoholu, což řadí republiku na druhé místo v celkovém světovém žebříčku. Alkohol přitom zabíjí na celém světě ročně na 2,5 milionu lidí. Většina z nich zemře v důsledku nehod způsobených alkoholem, nezanedbatelné množství ale také na rakovinu a další nemoci, podpořené konzumací alkoholu.

Podle nejnovější zprávy, čerpající z údajů z roku 2003 až 2005, pochází většina alkoholu, který Češi ročně spotřebují, z piva. Slováci oproti tomu pijí více destilátů, stejně jako v ostatních státech na vrcholu žebříčku WHO. 

INFOGRAFIKA: Spotřeba čistého alkoholu
Spotřeba čistého alkoholu podle zemí

Obecně se nejvíce alkoholu se zkonzumuje v průmyslových zemích severní polokoule, z dalších oblastí pak v Argentině, Austrálii a na Novém Zélandu. Nejmenší je spotřeba v islámských zemích, kde to náboženství zakazuje, tedy v severní Africe, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii, uvádí zpráva.

Žebříček

Nejvíce se alkoholu vypije v postsovětské Moldávii, Česko je hned na druhém místě ve společnosti dalších zemí východního bloku:

  1. Moldávie (18,22 l)
  2. Česko (16,45 l)
  3. Rusko (15,76 l)
  4. Ukrajina (15,60 l)
  5. Estonsko (15,57 l)
Úmrtí způsobená alkoholem představují podle WHO čtyři procenta všech případů úmrtí na světě. Ve věkové skupině mezi 15 a 29 roky je tento podíl dokonce devět procent, což představuje 320 000 mrtvých ročně. U mužů činí smrt podmíněná alkoholem 6,2 procenta případů úmrtí, u žen je to jen 1,1 procenta.

Jako zvláštní případ zpráva připomíná Rusko a okolní postsovětské republiky, kde má úmrtí příčinnou souvislost s alkoholem až v jedné pětině případů. Proti nebezpečně vysoké konzumaci alkoholu je třeba postupovat mnohem rozhodněji, vyzývá světová zdravotnická organizace.

INFOGRAFIKA: Nejčastěji konzumované alkoholické nápoje
Nejčastěji konzumované alkoholické nápoje

V celosvětovém průměru zkonzumoval každý člověk planety starší 15 let v roce 2005 v přepočtu 6,13 litru čistého alkoholu. Analýza let 2001 až 2005 prokázala, že v obou Amerikách, Evropě, východním Středomoří a západním Pacifiku je spotřeba alkoholu poměrně stabilní a příliš se nemění.

Nebezpečný alkohol

Požívání alkoholu ve škodlivé míře je jedním ze čtyř obecných rizikových faktorů pro lidské zdraví. Další tři představují kouření, špatná výživa a nedostatek pohybu, podotýká zpráva WHO.

Zřetelný vzestup spotřeby však byl v tomto období zaznamenán v severní Africe a jihovýchodní Asii. Nehledě na šíření spotřeby alkoholu, většina lidí na světě ho nepije.

Nejméně polovina mužů a dvě třetiny žen na zeměkouli podle údajů za rok 2005 alkohol nekonzumuje. Čerstvější údaje nemá WHO k dispozici, uvádí se ve zprávě. V rozvinutých zemích je podíl abstinentů na počtu obyvatel nízký, v severní Africe a jihovýchodní Asii je vyšší. Avšak ti, co pijí v zemích s vysokým podílem abstinence, pijí o to více, uvádí zpráva.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!