Kanna neboli sceletium tortuosum zmírňuje stres, zlepšuje náladu, ulevuje při hladu a celkově zklidňuje. Vědci ji považují za potenciálně velmi užitečnou a domnívají se, že by mohla být významným přínosem jihoafrické ekonomice.
Prodej v USA není jistý
Na projektu, jehož cílem je výzkum rostliny a její komerční využití, se
podílí jedna americká farmaceutická firma, ale zatím není jisté, zda v USA bude přípravek obsahující kannu povolen.
Jako první získala licenci pro výrobu produktů z kanny jihoafrická
společnost HGH Pharmaceuticals. Kannu chce prodávat jako potravní doplněk, ale zatím nepožádala o povolení k dovozu v žádné zemi, protože ještě nemá k dispozici všechny vědecké a technické údaje.
Zažene hlad, žízeň a zvedne náladu
"Doporučujeme výrobek lidem, kteří mají stresující zaměstnání, pociťují úzkost, napětí nebo mají špatnou náladu," řekl šéf výzkumného oddělení firmy HGH Nigel Gericke.
Místní pastevci kannu žvýkají od pradávna a zahánějí tím pocity hladu, žízně a únavy. Kromě žvýkání se dá látka konzumovat v podobě čaje nebo kouřením.
Kanna není návyková
Profesor botaniky z univerzity v Johannesburgu Ben-Erik Van Wyk se výzkumem této rostliny zabývá a řekl, že zatím neobjevil žádný negativní účinek ani návykovost kanny.
Gericke se o ní poprvé dočetl před 25 lety v jedné knihovně v Austrálii. Po návratu do JAR se vydal spolu s jedním psychiatrem k místním kmenům, aby ověřili účinky a dávky.
Společnost HGH spolupracuje při výzkumu s firmou P.L. Thomas & Co z New Jeresey, která chce dostat kannu do prodeje příští rok pod komerčním názvem Zembrin.