Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úsměv prodlužuje život, prokázaly snímky sportovců z roku 1952

Zdraví

  11:32
WASHINGTON - Čím více se člověk směje, tím déle žije. Prokázali to američtí vědci na základě studia fotografií 230 hráčů americké baseballové ligy z roku 1952. Jejich závěry přinesl ve svém posledním čísle odborný časopis Psychological Science.
Baseball - ilustrační foto.

Baseball - ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Podle úsměvu na fotografiích byli sportovci rozděleni do tří kategorií: "žádný úsměv" u nehybných tváří, "částečný úsměv" u těch, kdo pouze stáhli svaly kolem úst, a "velký úsměv" u těch, kdo široce roztáhli lícní svaly a přimhouřili oči.

Vědci z Waynské státní univerzity konstatovali, že hráči z první kategorie umírali v průměru ve věku 72,9 roku, z druhé kategorie v 75 letech a ti, kdo se smáli nejvíce, se dožili 79,9 roku.

Výsledky této studie se shodují s dalšími výzkumy ukazujícími, že kladné emoce mají dobrý vliv na duševní zdraví, fyzickou kondici a dlouhověkost, uvedli její autoři.

Stále více výzkumů dosvědčuje, že základní emoce, jako je štěstí nebo smutek, vyvolávají reakce, jež kladně ovlivňují fyzický a psychický stav člověka i jeho věk, dodali vědci.

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...