Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úsměv prodlužuje život, prokázaly snímky sportovců z roku 1952

Zdraví

  11:32
WASHINGTON - Čím více se člověk směje, tím déle žije. Prokázali to američtí vědci na základě studia fotografií 230 hráčů americké baseballové ligy z roku 1952. Jejich závěry přinesl ve svém posledním čísle odborný časopis Psychological Science.
Baseball - ilustrační foto.

Baseball - ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Podle úsměvu na fotografiích byli sportovci rozděleni do tří kategorií: "žádný úsměv" u nehybných tváří, "částečný úsměv" u těch, kdo pouze stáhli svaly kolem úst, a "velký úsměv" u těch, kdo široce roztáhli lícní svaly a přimhouřili oči.

Vědci z Waynské státní univerzity konstatovali, že hráči z první kategorie umírali v průměru ve věku 72,9 roku, z druhé kategorie v 75 letech a ti, kdo se smáli nejvíce, se dožili 79,9 roku.

Výsledky této studie se shodují s dalšími výzkumy ukazujícími, že kladné emoce mají dobrý vliv na duševní zdraví, fyzickou kondici a dlouhověkost, uvedli její autoři.

Stále více výzkumů dosvědčuje, že základní emoce, jako je štěstí nebo smutek, vyvolávají reakce, jež kladně ovlivňují fyzický a psychický stav člověka i jeho věk, dodali vědci.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Úřad průmyslového vlastnictví
Správce ICT

Úřad průmyslového vlastnictví
Praha
nabízený plat: 19 730 - 28 920 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat