Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Je sexista James Bond stále archetypem hrdiny? Nejen kampaň #MeToo s ním má problém

Magazín

  11:23
LONDÝN - Virální video se záběry, na nichž tajný agent James Bond zneužívá zranitelné ženy, plácá je po zadku nebo je nutí k sexu, vzbuzuje otázku, zda je v době boje proti sexuálnímu obtěžování tato vytrvale se vracející filmová postava stále archetypem hrdiny. Na sociálních sítích lidé diskutují o tom, zda je třeba na starší bondovky nahlížet z hlediska éry, kdy vznikly, nebo je vnímat okem moderní doby. Píše o tom britský deník The Guardian.

Pierce Brosnan foto: Shutterstock

List podotýká, že v sestřihu přitom chybějí ty nejvíce pobuřující scény, jako když se agent Jejího Veličenstva v podání Seana Conneryho snaží vymlátit přiznání ze sovětské agentky Taťány Romanovové v Srdečných pozdravech z Ruska z roku 1963.

V USA jsou po kampani #MeToo přetížené tísňové linky

Rané bondovky byly totiž považovány za problematické už dávno před vypuknutím kampaní #MeToo a Time’s Up, a nejen kvůli oslavě sexistického chování. Žít a nechat zemřít z roku 1973 by byl jeden z lepších snímků s agentem 007, kdyby nebylo lehce rasistických a neobratných narážek na speciální žánr černošských filmů pro černošské publikum, jenž se v USA objevil na začátku 70. let. I Dr. No má své sporné momenty, jako když Bond nařídí svému černošskému pomocníkovi Quarellovi, aby mu přinesl boty.

James Bond v podání Seana Conneryho
"Netrpělivě čekám, až lidé film uvidí. Moc nerad se vidím na plátně, ale Jamese...

Producenti bondovek přisoudili agentovi 007 charakter zarytého surovce i v pozdějších epizodách. Když se šéfka britské tajné služby MI5 (Judi Denchová) poprvé setká s uhlazeným špionem v podání Pierce Brosnana ve Zlatém oku (1995), označí jej za „sexistického, misogynního dinosaura“ a přežitek studené války.

Daniela Craiga v Casinu Royale (2006) nazve tupým nástrojem a vyhubuje mu za smrt agentky v podání Gemmy Artertonové v Quantum of Solace (2008). V mnoha ohledech je tak „M“ protipólem nevychovanosti a brutality - charakterní, kritický ženský hlas. Teď, když se stal Bondovým šéfem muž (Ralph Fiennes), se smysl pro rovnováhu vytratil, konstatuje The Guardian.

James Bond

Pro někoho může být těžce stravitelná skutečnost, že právě mnohé z nejtemnějších scén s 007 se řadí mezi ty nezapomenutelné. Na Bonda se nejlépe dívá, když je nejkrutější, nejdivočejší a - jako v Craigově případě - nejpomatenější. Roger Moore nebyl nikdy lepším Bondem, než když byl zlým strojem na zabíjení v Žít a nechat zemřít.

Timothy Dalton přitom zacházel s „Bond girls“ v 80. letech lépe než jeho předchůdci a následovníci, a přesto se jeho Bond (Dech života a Povolení zabíjet) málokdy umisťuje v čele žebříčků nejlepších představitelů 007. George Lazenby (V tajné službě Jejího Veličenstva), jenž je jediným agentem, který se zamiloval a oženil, většinou figuruje na nejnižších příčkách, i když převážně z jiných příčin.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!