Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jsem Harald Hitler‘. Úřady pátrají v rodném městě nacistického vůdce po ‚dvojníkovi‘

Magazín

  6:09
BRAUNAU/PRAHA - Rakouské úřady vyšetřují zajímavý případ. V rodném městě Adolfa Hitlera chodí po ulicích muž, který se vydává za nacistického vůdce. Podobu Hitlera má prý zvládnutou téměř dokonale. Nechybí mu typický knír, účes a vojenské oblečení, takže působí jako Hitlerova věrná kopie.

Adolf Hitler foto: Reprofoto

Kontroverzní záliba by se ale neznámému muži nemusela vyplatit. Velebit Hitlera nebo nacisty totiž rakouské zákony klasifikují jako zločin.

Prokuratura v minulých dnech oznámila, že věk muže odhaduje na 25 až 30 let. Podle dostupných informací původně žil ve Štýrsku a až později přesídlil do příhraničního města Braunau, ve kterém se nacistický vůdce narodil.

Místo sebevraždy Adolfa Hitlera je zpřístupněno veřejnosti

Jak uvádí místní média, Hitlerův dvojník naposledy zašel do knihkupectví, ve kterém si prohlížel časopisy o druhé světové válce. Později ještě přesídlil do baru, kde se představil jako Harald Hitler.

„Často jsem viděl toho pána v Braunau a jsem zvědavý, jestli to něco znamená,“ sdělil tamějším novinám Oberoesterreichische Nachrichten obyvatel města. Jiní lidé naopak dosvědčují, že muže často spatřovali u domu, ve kterém se vůdce nacistického Německa narodil.

V prosinci loňského roku přitom rakouský parlament schválil vyvlastnění domu, ve kterém se Adolf Hitler 20. dubna 1889 narodil. Zákonodárci chtějí, aby byl objekt zbourán, a nepřitahoval tak neonacisty. Na místě má podle plánů následně vzniknout nová stavba, která by sloužila charitativním nebo administrativním účelům. Proti vyvlastnění se ale stále brání bývalá majitelka Gerlinda Pommerová.

Byl prázdný, nebyl na něm žádný nápis, žádná cedule, ale všichni věděli, o co...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat