Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Jsem Harald Hitler‘. Úřady pátrají v rodném městě nacistického vůdce po ‚dvojníkovi‘

Magazín

  6:09
BRAUNAU/PRAHA - Rakouské úřady vyšetřují zajímavý případ. V rodném městě Adolfa Hitlera chodí po ulicích muž, který se vydává za nacistického vůdce. Podobu Hitlera má prý zvládnutou téměř dokonale. Nechybí mu typický knír, účes a vojenské oblečení, takže působí jako Hitlerova věrná kopie.

Adolf Hitler foto: Reprofoto

Kontroverzní záliba by se ale neznámému muži nemusela vyplatit. Velebit Hitlera nebo nacisty totiž rakouské zákony klasifikují jako zločin.

Prokuratura v minulých dnech oznámila, že věk muže odhaduje na 25 až 30 let. Podle dostupných informací původně žil ve Štýrsku a až později přesídlil do příhraničního města Braunau, ve kterém se nacistický vůdce narodil.

Místo sebevraždy Adolfa Hitlera je zpřístupněno veřejnosti

Jak uvádí místní média, Hitlerův dvojník naposledy zašel do knihkupectví, ve kterém si prohlížel časopisy o druhé světové válce. Později ještě přesídlil do baru, kde se představil jako Harald Hitler.

„Často jsem viděl toho pána v Braunau a jsem zvědavý, jestli to něco znamená,“ sdělil tamějším novinám Oberoesterreichische Nachrichten obyvatel města. Jiní lidé naopak dosvědčují, že muže často spatřovali u domu, ve kterém se vůdce nacistického Německa narodil.

V prosinci loňského roku přitom rakouský parlament schválil vyvlastnění domu, ve kterém se Adolf Hitler 20. dubna 1889 narodil. Zákonodárci chtějí, aby byl objekt zbourán, a nepřitahoval tak neonacisty. Na místě má podle plánů následně vzniknout nová stavba, která by sloužila charitativním nebo administrativním účelům. Proti vyvlastnění se ale stále brání bývalá majitelka Gerlinda Pommerová.

Byl prázdný, nebyl na něm žádný nápis, žádná cedule, ale všichni věděli, o co...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat