Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Klid egyptských faraonů ruší turisté. Hrobky prý za 150 let zmizí

Jedna z hrobek v Údolí králů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z hrobek v Údolí králů | foto: Reprofoto

LUXOR/PRAHA Nedostatečné odvětrávání a vlhký dech z úst zástupů horlivých turistů způsobují značně nepříznivé klima v místech faraonských hrobek. Zdi světoznámých egyptských nekropolí na západním břehu Nilu tak pomalu, ale jistě sžírá vlhkost a rychle se šířící plísně.

Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky (SCA) Zahí Havás v této souvislosti podle agentury AFP dokonce varoval, že zdobené hrobky z Údolí králů mohou během sto padesáti až pěti set let zcela vymizet, zůstanou-li za současných podmínek přístupny davům turistů.

Havás ve své zprávě konkrétně vysvětlil, že vzdušné prostředí, neustále zvlhčované dechem návštěvníků, přímo narušuje řezby a nástěnné malby uvnitř hrobek. "Hrobky v Údolí králů i nedalekém Údolí královen neustále čelí poškození barev i rytin," upřesnil. Údolí králů a královen jsou přitom místy posledního spočinutí egyptských faraonských rodin - nachází se v nich například hrobky legendárních historických postav jako krále Tutanchamona či královny Nefertari.

Osvětlení má umožnit večerní prohlídky
Egyptská Nejvyšší rada pro památky se proto podle svého vyjádření zatím rozhodla přijmout několik základních opatření na ochranu vzácných hrobek: v první řadě hodlá omezit přístup turistů do oblasti, některé hrobky pak plánuje zcela uzavřít. Stěžejním plánem rady je však instalace nového a účinnějšího větracího systému.

Omezení přístupu turistů však nemá být nijak převratné - ba naopak, podle Haváse půjde jen o změny k lepšímu. "V areálu Údolí králů nyní instalujeme moderní síť osvětlení, která nám umožní jej zpřístupnit i ve večerní době. Počet turistů se tak rovnoměrněji rozloží, což by mělo být příjemné pro obě strany," vysvětlil.

Hrobky, které se uzavřou, budou kvůli návštěvníkům z řad veřejnosti nahrazeny replikami. Krom jiných se bude jednat právě o hrobku Tutanchamona, Nefertari či například Sethiho I. "Tým odborníků nyní zaznamenává jednotlivé hrobky pomocí zvláštní laserové technologie, abychom pak byli schopni dle jejich vzoru zhotovit přesné repliky," uvádí Havás v pravidelném zpravodajství na svých internetových stránkách www.drhawass. com. "Repliky budou následně vystaveny nedaleko samotného Údolí králů," dodal.

Replika lepší než originál
Prohlídka nově vytvořených replik slavných hrobek by nadto měla skýtat celistvější zážitek, neboť části nástěnných maleb, které dnes v hrobkách chybí a jsou umístěny v zahraničních muzeích, budou rovněž laserově naskenovány a doplněny do původních celků.

Ve své poslední zprávě Zahí Havás také oznámil, že na letošní listopad plánují egyptští památkáři dokončit výstavbu nového muzea archeologa Howarda Cartera, věnovaného jeho převratnému objevu a odkrytí hrobky faraona Tutanchamona. Slavnostní otevření u příležitosti šestaosmdesátého výročí objevu se chystá na 4. listopad.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...