Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klid egyptských faraonů ruší turisté. Hrobky prý za 150 let zmizí

Magazín

  7:40
LUXOR/PRAHA - Nedostatečné odvětrávání a vlhký dech z úst zástupů horlivých turistů způsobují značně nepříznivé klima v místech faraonských hrobek. Zdi světoznámých egyptských nekropolí na západním břehu Nilu tak pomalu, ale jistě sžírá vlhkost a rychle se šířící plísně.

Jedna z hrobek v Údolí králů foto: Reprofoto

Šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky (SCA) Zahí Havás v této souvislosti podle agentury AFP dokonce varoval, že zdobené hrobky z Údolí králů mohou během sto padesáti až pěti set let zcela vymizet, zůstanou-li za současných podmínek přístupny davům turistů.

Havás ve své zprávě konkrétně vysvětlil, že vzdušné prostředí, neustále zvlhčované dechem návštěvníků, přímo narušuje řezby a nástěnné malby uvnitř hrobek. "Hrobky v Údolí králů i nedalekém Údolí královen neustále čelí poškození barev i rytin," upřesnil. Údolí králů a královen jsou přitom místy posledního spočinutí egyptských faraonských rodin - nachází se v nich například hrobky legendárních historických postav jako krále Tutanchamona či královny Nefertari.

Osvětlení má umožnit večerní prohlídky
Egyptská Nejvyšší rada pro památky se proto podle svého vyjádření zatím rozhodla přijmout několik základních opatření na ochranu vzácných hrobek: v první řadě hodlá omezit přístup turistů do oblasti, některé hrobky pak plánuje zcela uzavřít. Stěžejním plánem rady je však instalace nového a účinnějšího větracího systému.

Omezení přístupu turistů však nemá být nijak převratné - ba naopak, podle Haváse půjde jen o změny k lepšímu. "V areálu Údolí králů nyní instalujeme moderní síť osvětlení, která nám umožní jej zpřístupnit i ve večerní době. Počet turistů se tak rovnoměrněji rozloží, což by mělo být příjemné pro obě strany," vysvětlil.

Hrobky, které se uzavřou, budou kvůli návštěvníkům z řad veřejnosti nahrazeny replikami. Krom jiných se bude jednat právě o hrobku Tutanchamona, Nefertari či například Sethiho I. "Tým odborníků nyní zaznamenává jednotlivé hrobky pomocí zvláštní laserové technologie, abychom pak byli schopni dle jejich vzoru zhotovit přesné repliky," uvádí Havás v pravidelném zpravodajství na svých internetových stránkách www.drhawass. com. "Repliky budou následně vystaveny nedaleko samotného Údolí králů," dodal.

Replika lepší než originál
Prohlídka nově vytvořených replik slavných hrobek by nadto měla skýtat celistvější zážitek, neboť části nástěnných maleb, které dnes v hrobkách chybí a jsou umístěny v zahraničních muzeích, budou rovněž laserově naskenovány a doplněny do původních celků.

Ve své poslední zprávě Zahí Havás také oznámil, že na letošní listopad plánují egyptští památkáři dokončit výstavbu nového muzea archeologa Howarda Cartera, věnovaného jeho převratnému objevu a odkrytí hrobky faraona Tutanchamona. Slavnostní otevření u příležitosti šestaosmdesátého výročí objevu se chystá na 4. listopad.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!