Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Káhirské muzeum vystavuje ‚deníky stavitelů pyramid‘ z doby před 4500 lety

Magazín

  6:00
KÁHIRA - Slavné káhirské muzeum poprvé vystavuje nejstarší známé texty napsané na papyru. Pocházejí z období faraona Chufua (též Cheopse), který vládl ve starém Egyptě před více než 4500 lety.

Texty popisují každodenní život stavitelů pyramid. Ti vybudovali i Velkou pyramidu, známou dominantu Egypta foto: Reuters

Návštěvníkům se celkem představuje šest ze 30 vzácných dokumentů, které v roce 2013 objevil tým egyptských a francouzských archeologů nedaleko přístavního města Suez na severovýchodě země.

Texty popisují každodenní život stavitelů pyramid. Ti vybudovali i Velkou pyramidu, která se stala známou hrobkou faraona Cheopse v Gíze nedaleko Káhiry.

Papyry například popisují, jak najatí stavitelé pracovali, jak dopravovali kameny z přístavu u Rudého moře po Nilu a jeho kanálech do Gízy, kde stavěli obří pyramidu určenou jako hrobka pro Cheopse.

Papyry pocházejí z období faraona Chufua (též Cheopse)
Artefakty jsou starší než 4500 let

Jeden z dokumentů byl deníkem vládního úředníka, kde si zapisoval podrobnosti a administrativní detaily své práce. Vyplývá z něj, že osobně vedl 40členný tým stavitelů.

Další nalezený papyrus poskytl svědectví o tom, jak se dělníkům rozdělovaly porce jídla - a v jasných egyptských hieroglyfech je tu přesně zaznamenáno, kolik ovcí se pro ně dopravilo.

A na jiném dokumentu je seznam zisků převedených z různých egyptských provincií, aby bylo zač dělníky krmit a vyplácet jim mzdy. Příjmy se zapisovaly červeně, zatímco platy vyplacené dělníkům černě.

Podle odborníků tyto papyry dokazují vysoce efektivní administrativní systém během Cheopsovy vlády, včetně centralizované moci státu.

„Objev (papyrů) naznačuje, že Egypt je stále bohatý na starobylé památky, které je ještě potřeba najít,“ řekl při otevření expozice egyptský ministr pro památky Chálid Ananí.

Papyrus pro svou kvalitu, lehkost a skladnost brzy vytlačil ostatní psací materiály jako hliněné, dřevěné a kovové destičky. Základní surovinou pro výrobu byla stébla šáchoru papírodárného, který rostl ve starověkém Egyptě.

Právě v Egyptě se soustředila výroba papyru, který se pak vyvážel do celého středomoří a byl preferovaným materiálem v celém antickém světě. Slovo papyrus pochází z koptštiny (pozdní fáze vývoje staroegyptštiny), v níž slovo papuro znamená „patřící králi“.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat