Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kolik času strávíme hledáním založených věcí?

Klíče - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klíče - ilustrační foto | foto: MAFRA

PAŘÍŽ Výrobci chytrých příslušenství jakoby Francouzům připomínali, že jsou nenapravitelně roztržití či velcí nepořádníci. Francouzská společnost Wistiki například nabízí malé inteligentní plastové čtverečky, které umožňují lokalizovat prostřednictvím chytrého telefonu ty předměty, na něž byly tyto čtverečky předtím zavěšeny, píše francouzský deník Le Monde.

Francouzský institut pro výzkum veřejného mínění Ipsos zpracoval v březnu studii, která ukazuje každodenní, věčný a nerovný boj proti předmětům, které jako zázrakem mizí.

Společným osudem tisícovky dotázaných osob je neustálé hledání mobilu, klíčů, dálkového ovladače, deštníku a brýlí: 86 procent z nich uvedlo, že se takovému pátrání oddává zcela pravidelně. Polovina respondentů dokonce usoudila, že hledáním založených věcí stráví každý měsíc půl hodiny až dvě hodiny. To je ztráta času, která se rovná dvěma měsícům průměrného života, tvrdí společnost Wistiki.

Promarněný čas

Tisíce promrhaných hodin jsou pro francouzskou ekonomiku skutečně náročné: stojí ji to 11,5 miliardy eur (320 miliard Kč). Téměř třetina účastníků studie uvedla, že si po bezvýsledném pátrání po založeném předmětu raději koupila nový. Pro 53 procent dotázaných osob je hledání založených předmětů příležitostí, jak si konečně věci uklidit a přeorganizovat, ale také příležitostí, jak si zanadávat na sebe, na nepřízeň osudu či nespravedlivě obviňovat okolí.

Hledání založených předmětů je zdrojem úzkosti, zejména u žen, které se obávají že kvůli tomu nebudou stíhat. Častý dotaz: „Neviděl jsi moje brýle?“ může dokonce vyvolat neshodu mezi manželi. Až 38 procent žen, které se studie zúčastnily, klade svou nepořádnost za vinu manželovi.

Klíče, mobilní telefon a součásti oblečení, to jsou tři druhy předmětů, které nám nejčastěji unikají. Pokud jde o oděvy, jsou to nejčastěji rukavice, čepice a šály, tedy drobnější kusy, které snadno zapomeneme v kavárně nebo v kině.

Rozšířenou tendenci ponechávat část sebe všude, kudy procházíme, potvrzují francouzské stání dráhy SNCF. Společnost zveřejnila údaje za letošní únor, kdy bylo ve vlacích a na nádražích nalezeno 3978 osiřelých předmětů. Vedou mezi nimi batohy, laptopy a další elektronika, součásti ošacení, peněženky, legitimace, klíče, brýle a desítky plyšáků, jejichž fotografie lze nalézt na internetových stránkách společnosti.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!