Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Konec nacistického tabu

V bláznivé parodii na kultovní snímek Ponorka nalezneme vše, čím byly proslavené francouzské veselohry o sedmé rotě nebo britský seriál Haló, haló. Dá se říci, že traumata II. světové války v mysli mladé německé generace mizí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V bláznivé parodii na kultovní snímek Ponorka nalezneme vše, čím byly proslavené francouzské veselohry o sedmé rotě nebo britský seriál Haló, haló. Dá se říci, že traumata II. světové války v mysli mladé německé generace mizí. | foto: u-900

BERLÍN Druhá světová válka - respektive nacistická minulost - bývala v Německu pro filmaře tabu. Dlouhá léta to bylo téma pouze pro dokumentaristy, teprve v 80. letech se jej odhodlali uchopit tvůrci válečného dramatu a teprve nyní se jej přestávají bát i baviči. Důkazem je nově vzniklý film s názvem „U-900“, který už téměř týden brázdí plátna německých kin.

Děj filmu režiséra Svena Unterwaldta se točí okolo Němce, který musí opustit svou vlast poté, co byl přistižen in flagranti s dcerou vysoce postaveného nacisty. Svůj život si nakonec zachrání únosem německé ponorky U-Boot 900.

Hlavní roli ztvárnil populární komik Atze Schröder. „Ukazovat nacisty jako blázny - to je pro komika čest,“ řekl Schröder německému filmovému časopisu TV Spielfilm. „Není to historická lekce, ale spíš jen komedie o chlápkovi, kterému se daří vykroutit se z každého průšvihu, co si dovedete představit,“ popsal snímek, který měl premiéru minulý čtvrtek.

Film je parodií na válečné drama režiséra Wolfganga Petersena „Das Boot (Ponorka)“ z roku 1981, které taktéž prolomilo jednu bariéru. Na rozdíl od dosavadních dokumentů zde byl v popředí lidský příběh. Drama o mladých mužích zlákaných nacistickou propagandou do války nakonec získalo i řadu mezinárodních cen.

Genetické shody
Pokud by se nepočítaly vtipné scény a humorné dialogy, je film „U-900“ v mnohém podobný své dramatické předloze - od nájezdů kamery skrz trup plavidla až po havárii a pocit strachu. A jak napsal německý deník Die Welt, můžeme nalézt i „genetické“ shody: jednoho z členů posádky hraje Dustin Semmelrogge - syn Martina Semmelroggeho, který hrál právě v původním filmu.

Film „Ponorka“ ani jeho nynější parodické zpracování „U-900“ už nejsou ojedinělými pokusy o jiné než pouze dokumentaristické zpracování nacistické historie. Mezi ty vážnější pokusy patří mimo jiné „Pád Třetí říše“ z roku 2004 popisující poslední životní okamžiky Adolfa Hitlera a dalších nacistických pohlavárů skrývajících se v bunkru dobývaného Berlína.

Vážně i nevážně
Za určitý předobraz přístupu, který zvolili tvůrci parodie „U-900“, lze však považovat spíše loňskou satiru režiséra židovského původu Daniho Levyho. Ten ve snímku „Můj Vůdce: skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi“ představil pohled na muže závislého na drogách, který si ve vaně rád hraje námořní bitvy. I když u kritiků se jeho pokus s nadšením nesetkal, tržby nakonec překonaly všechna očekávání.

Ostatně ani sám Atze Schröder není v zesměšňování nacistické historie žádným nováčkem. Dlouhá léta zapovězené vody si vyzkoušel už epizodou ve své televizní show nazvanou Schröderův seznam, která nebyla ničím jiným než parodií na slavný film Schindlerův seznam.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz