26. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Kozy poznají hlasy svých mláďat ze záznamníku i po letech

Mládě kozy kamerunské. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládě kozy kamerunské. | foto: wikipedie.cz

LONDÝN Kozy kamerunské si mohou pamatovat hlasy svých potomků i více než rok poté, co od nich byly odloučeny. Uvádí to studie, o které informoval australský deník The Sydney Morning Herald.

Vědci nahráli mečení pět týdnů starých mláďat těchto nejmenších koz  a přehráli je zpět jejich matkám. Ty dokázaly rozpoznat mečení svých kůzlat i po 12 až 18 měsících. Výsledky výzkumu otiskl odborný časopis Proceedings of the Royal Society.

ČTĚTE TAKÉ:


"Naše studie ukazuje, že zvířata si dokážou pamatovat významné jedince v jejich skupině," řekla podle webu jedna z autorek studie Elodie Brieferová z Londýnské univerzity.

Rozpoznávání významných členů stáda podle vědců pomáhá udržovat vztahy u těch živočichů, kteří žijí ve skupinách. Mohlo by to hrát roli především u těch zvířat, která tráví dlouhá období v odloučení - například v čase zimního spánku nebo při stěhování, ale i u těch, která podobně jako kozy žijí ve skupinách s charakteristickými vztahy.

Alan McElligott z Londýnské univerzity upozornil, že hlubší pochopení poznávacích schopností domácích zvířat může hrát roli při zajišťování nejlepších podmínek jejich chovu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz