Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Křída ke kreslení byla uvedena do americké síně slávy hraček, dokáže děti zabavit a rozvíjet

Magazín

  6:35
Rochester (USA) - Obyčejná chodníková křída se dočkala nebývalé pocty, když byla ve čtvrtek uvedena do americké Národní síně hraček. Ta skládá hold hračkám a hrám, které po dlouhá léta dokážou děti bavit a rozvíjet, informuje agentura AP.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Existuje jen málo omezení v tom, co děti mohou dělat s křídou. Každá dlaždice na chodníku, dvorek a příjezdová cesta v sobě mají potenciál stát se uměleckým dílem, polem pro strategickou hru nebo předvedení fyzických dovedností,“ řekl o psací pomůcce vyrobené nejčastěji ze sádrovce Christopher Bensch, hlavní kurátor muzea hraček v Rochesteru ve státu New York. Síň slávy je jeho součástí.

Ke stavebnicím Lego, švihadlu nebo třeba hře Monopoly, které odborná porota vyznamenala v minulosti, se letos v síni slávy přidala také panenka Baby Nancy. Podle AP jde o první černošskou panenku, která má autentické rysy. Jejím autorům šlo o to, aby podobně jako mnoho jejích předchůdkyň nebyla bělošskou panenkou „namočenou do čokolády“. 

Baby Nancy uvedla na trh společnost Shindana Toys, firma ve společném vlastnictví, jejímž cílem bylo dávat najevo „černošskou hrdost, talent a především černošské podnikání“. Baby Nancy se začala prodávat koncem 60. let a měla ohromný úspěch. Ukázala, že na trhu je dlouhodobě poptávka po černošských panenkách odpovídajících skutečnosti. Společnost Shindana Toys sice kvůli finančním problémům skončila v roce 1983, ale Baby Nancy „stále představuje průkopnickou panenku, která znamenala obchodní a kulturní průlom,“ uvedla Národní síň slávy hraček.

Třetím letošním nováčkem v Národní síni slávy hraček je Jenga, společenská hra s dřevěnými kvádříky, která testuje zručnost hráčů. Vymyslela ji Angličanka Leslie Scottová a pocty se jí dostalo za její jednoduchost i za to, že ji může hrát prakticky kdokoliv. Její název pochází ze svahilského slovesa kujenga, které znamená stavět.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat