Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Růže, které neletěly přes půl světa. V Česku vznikají novodobí květinoví farmáři

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Nikdy necestovaly letadlem, zato zažily zájem čmeláků a motýlů a dobře vědí, co je to ranní rosa: květiny z tuzemských záhonů pěstované k přírodě šetrným způsobem. Zájem o ně roste a nejde o libůstku pro několik excentrických zákazníků, české férové květiny se stávají dostupnou a velmi vyhledávanou alternativou.

Pokud jste v minulých letech třeba ke svátku matek (letos připadá na neděli) v běžném květinářství vybrali růži, její příběh byl téměř jistě následující. Vyrostla v Keni. Nejspíš někde v blízkosti jezera Naivasha, jehož ekosystém v souvislosti s produkcí květin, náročnou na vodu a využívající spoustu škodlivých chemikálií, prochází ekologickou katastrofou. V pro nás nepředstavitelných podmínkách se o ni za směšnou mzdu starala místní pracovnice, bydlící v nedalekém slumu. Sklizená růže odletěla do Nizozemska, kde byla spolu s miliony dalších perfektních květin na burze vydražena, aby putovala dál do Evropy, až do květinářství, kde jste si kytici nechali uvázat.

Z českých statků

Květinový byznys není vůbec zanedbatelný. Jen v loňském roce se k nám dovezly řezané květiny v hodnotě téměř 1,8 miliardy korun. Mezi vývozci vede samozřejmě Nizozemsko, země s největšími květinovými burzami, následují Kolumbie, Ekvádor a Keňa.

Loukykvět.
Karolína Hábová, spolumajitelka květinové farmy Loukykvět, kde se hospodaří na...

Dobrou zprávou je, že podmínky v květinovém průmyslu v Africe a Jižní Americe se díky tlaku nejrůznějších mezinárodních organizací stále zlepšují. V současnosti vzniká mnoho farem s certifikátem fair trade, který garantuje šetrný přístup k prostředí a pracovníkům v květinovém průmyslu zajišťuje uspokojivý pracovní standard. Takto certifikované květiny už začaly nabízet i květinové burzy. Můžeme se po dovezených férových poohlédnout, je tu však ještě jedna možnost: poctivá, ekologicky vypěstovaná kytice z českých a moravských farem a statků. Takové květiny jsou sice k dostání jen po určitou část sezony a občas nebývají perfektní, většinou ale voní a ve váze dlouho vydrží. A je o ně obrovský zájem.

Pěstování květin u nás není žádnou novinkou, má naopak dlouhou tradici, která sahá daleko do historie, rozmach zažilo za první republiky. Po poválečné stagnaci bylo československé květinářství oživeno zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, po roce 1989 ale začala produkce řezaných květin klesat téměř do úplného vymizení.

V posledních několika letech se však v nabídce řezaných květin v tuzemsku udála malá revoluce a vzniklo několik farem, na kterých se pěstují květiny způsobem, který respektuje okolní přírodu. Na interaktivní ekomapě, provozované na stránkách Ekologického institutu Veronica, jich najdeme téměř desítku a další průběžně vznikají, aby rostoucí poptávku po místních, šetrně vypěstovaných květinách pomohly uspokojit.

Novodobí květinoví farmáři mají několik společných rysů, z nichž nejvýraznější je pokora a respekt ke krajině. Do zemědělství se pouštějí mladí lidé, kteří mají často úplně jiné vzdělání a šetrný přístup k pěstování berou jako standard. „Tyto zemědělské pionýry ani nenapadne, že by bojovali s plevelem roundupem, spíše vymýšlí tu nejlepší motyčku,“ poznamenává trefně František Hába, spolumajitel ekologické květinové farmy Loukykvět.

Podobně mluví i jiní čeští pěstitelé květin. „Na podzim jsem rozšířila působnost na další z rodinných polí. Půda je tam utužená a bez organické hmoty, proto vysévám rostliny, které ji ozdraví, jako je třeba vojtěška. Chci také vysazovat hodně keřů a stromů, které budou v krajině zadržovat vodu, mírnit vítr. Zkrátka vidím hospodaření komplexně, protože z dlouhodobého hlediska jedině na zdravé půdě můžeme sklízet dobrou úrodu,“ konstatuje Míla Hilgertová, majitelka statku ve Velkých Přílepech a zakladatelka značky Kytky od potoka. 

Na nepřízeň počasí si nestěžuje: „Ano, sucho nás trápí, ale já jej vnímám jako zprávu. Příroda nám říká, že máme změnit své chování, voda je vzácná a musíme se naučit s ní dobře hospodařit. Snažím se půdu zúrodňovat, vnímám to jako svoji povinnost. Pokud bych například pesticidy poškodila život v půdě, jak bych ji mohla předat svým nástupcům? Není to snadné, máme mnohem větší náklady. V ceně levných květin z dovozu není zahrnuta jejich obrovská ekologická stopa, ale naštěstí roste skupina lidí, kteří tento rozdíl vnímají a v našich kyticích kromě designu vidí i naději pro českou krajinu,“ dodává.

Poslouchat přírodu

Se suchem a nepřízní počasí nebojuje ani majitelka environmentálně šetrného květinářství Green Decor Michaela Krobová: „Spíš se snažíme přizpůsobit se a přírodu poslouchat. Každý rok aplikujeme další opatření a nové postupy. Jsem přesvědčená, že pokud máme v budoucnu něco vypěstovat, není možné pokračovat v zaběhnutých postupech a ignorovat změny klimatu a jeho projevy, které nastávají.“

Ani farma Loukykvět nepoužívá žádné konvenční herbicidy či jiné látky na hubení chorob a škůdců. „Minulý rok jsme si pořídili parní vyvíječ, který propařuje půdu do hloubky a tím nás zbaví semen plevele i případných chorob,“ vysvětluje František Hába: „Vnímáme to tak, že Loukykvět není projekt na dva nebo čtyři roky, ale spíš na deset dvacet let. Podle nás není systém současného zemědělství udržitelný a změna je nutná.“

Zákazníci na tento přístup slyší. „Typickým zákazníkem, jak už to u květin bývá, jsou především ženy. Přece jen z nějakého důvodu máme k této pomíjivé kráse většinou silnější vztah,“ konstatuje Jana Pospíšková, majitelka znojemské květinové farmy Řezanka.

Míla Hilgertová založila firmu Kytky od potoka v roce 2014.

Míla Hilgertová založila firmu Kytky od potoka v roce 2014.

Jana Pospíšková říká, že pro většinu jejích zákazníků je zásadní, že květiny necestovaly přes půl světa, ale také to, že rostly bez chemie: „Nabízím druhy, které by se nevyplatilo produkovat ve velkém, mají třeba tenké stonky nebo jsou křehké. Většina mých květin zůstane ve váze pěkná sedm dní. Rozdílem bývá i vůně, která je u čerstvých a těžkými kovy neošetřených květin mnohem silnější. Mé ekologicky pěstované květiny navíc ani nejsou vždy dražší.“

Že jsou tuzemské šetrné kytky kvalitní a jejich cena není přemrštěná, potvrzuje i František Hába z Loukykvět: „Zájem o naše květiny roste, zákazníci hledají alternativu. A co se cen týče, snažíme se přiblížit konvenčním květinám, ačkoliv ekologická produkce je zhruba dvakrát náročnější. Nicméně například naše tulipány jsou v průměru o dvě až čtyři koruny dražší. Troufám si ale tvrdit, že mají mohutnější stonek, protože rostou v hlíně, a déle vydrží. Nechceme, aby pojem lokální květiny byl prázdná marketingová fráze. Snažíme se dodat zákazníkovi květiny co nejčerstvější – co dnes sklidíme, bude mít zítra na stole. Můžeme tedy nabídnout i druhy s kratší trvanlivostí, například hrachory.“

Chrpy nebo řimbaby?

Právě hrachory patří mezi sortiment, který v běžných prodejnách nenajdete. Na květinových farmách často vykvétají i další druhy, jež si vybavíte třeba z babiččiny zahrádky, obecně slaví úspěch zejména květiny voňavé a přirozené. Kytky od potoka hlásí oblibu hledíků, pivoněk a jiřinek, mezi jejich zákaznicemi-nevěstami pak kralují luční druhy, například kopretiny, chrpy nebo hlaváče.

Po lučních květinách touží rovněž nakupující na farmě Řezanka: „Často odmítnou velkokvěté krásky, u nichž čekám, že se po nich zapráší, a řeknou si o kytici z jemných drobných kvítků a zeleně. Teď skončilo období tulipánů, oblíbené jsou cínie, jiřinky, krásenky, slunečnice, hledíky, stračky či řimbaby. Mezi moje oblíbence patří máky, jejich hedvábné okvětí v pastelových barvách mi vždy učaruje, i když to nejsou zrovna přeborníci na výdrž ve váze, a tak je pěstuji třeba jen na semínka, která nabízím v zimním období,“ vypočítává Jana Pospíšková.

Tři mezi zákazníky nejoblíbenější druhy těžko vybírá Míša Krobová z Green Decor: „Tulipány, pryskyřníky, pivoňky,“ přemítá. I obliba jednotlivých druhů květin podléhá trendům – a Míša by ráda pomohla dostat do širšího povědomí například v letech minulých tak oblíbené karafiáty. „Mrzí mě, že už je u nás nikdo nepěstuje,“ říká, „proto jich letos vysazujeme extra velké množství. Půjde o ty drobnokvěté.“

Na farmě Loukykvět zase zažívají renesanci jiřiny: „Dřív to byla květina vhodná leda tak na hrob, dnes si o ni nevěsty speciálně píší,“ říká František Hába a dodává, že zjara jsou jasnými favority pivoňky a pryskyřníky.

Detox na poli a kytky na váhu

Květinoví farmáři nezřídka doplňují sezonní produkci květin o další zajímavé aktivity a také vymýšlejí nové způsoby prodeje. Běžné a vyhledávané je květinové předplatné, které se hodí i jako netradiční dárek. Klasický samosběr květin (zákazník přijde a sám si na záhonech nařeže květiny dle libosti) funguje na všech zmíněných farmách prozatím pouze pro nevěsty, většinou v rámci svatebních balíčků. V šetrném květinářství Green Decor, ale například začali v novém obchůdku v pražských Dejvicích prodávat květiny na váhu. „Bez omezení si můžete květiny nabrat, a dokonce uvázat nebo třeba uvít věneček na hlavu a rovnou v něm odejít. Snažíme se nabídnout zákazníkům příjemný zážitek a tvůrčí prostředí. Od jara také pořádáme workshopy a firemní akce na míru. A klienti se vracejí,“ popisuje Míša Krobová.

O radost z květin se chtějí s návštěvníky podělit i na statku Míly Hilgertové: „Rozhodla jsem se letos víc otevřít veřejnosti. Statek i políčko mají jedinečnou atmosféru, chtěla bych tak z toho místa udělat prostor, kde se budou lidé potkávat a nasávat energii přírody i pozitivní inspiraci. Pořádáme květinové workshopy, focení s květinami, kurzy pěstování, ale i komentovaný samosběr květin. Uspořádáme třeba rozlučku se svobodou s vázáním věnečků či pracovní detox na poli pro firemní tým. Chceme otevřít i prodej květin ze dvora,“ plánuje majitelka úspěšné značky Kytky od potoka.

Květinové workshopy pořádají i na farmě Loukykvět nedaleko Kladna. Je o ně nebývalý zájem, nabízené termíny jsou ve chvilce vyprodané. Pokud budete mít čas, zastavte se tam v neděli 9. června v rámci celorepublikové akce Víkend otevřených zahrad. Čeká vás nádherný zážitek – procházka mezi voňavými květinovými lány.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!