Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Test nejen fyzických hranic: Les Mills, aneb když si sáhnete na dno svých sil

Magazín

  18:40
„Pokud padnete na zem a nebudete už moct dýchat, děláte to správně!“ pokřikuje trenérka poskakující na pódiu. Je viditelně nadšená z toho, co před sebou vidí - na osmdesát upocených lidí, kteří se ji ze všech sil snaží napodobovat. Během dne to obnášelo zvedání velké činky nad hlavu, spoustu dřepů, výskoků, kopů...

Začátek náročného dne. foto: Yan ReneltMAFRA

Celou sobotu se díky pražskému fitness centru Holmes Place cvičily programy z konceptu Les Mills, které do golfového centra Erpet přilákalo stovky lidí. Postupně se vystřídaly na sedmi náročných lekcích. Redaktorka serveru Lidovky.cz vyzkoušela čtyři z nich, ze dvou dopoledních přinášíme reportáž.

Bodypump, šťastná sedmička na rozjezd

Akci odstartoval nejpopulárnější Bodypump, který má dokonce i „své zasvěcené“ fitness centrum v Norsku, kde se cvičí i sedmkrát denně, až takový je o něj na severu zájem. I u nás je toto cvičení oblíbené, a tak jej většina ze cvičících znala. Co bylo nové a zajímavé, bylo venkovní prostředí a v jiných fitness centrech cvičící instruktoři, kterých se na pódiu během hodiny vystřídalo sedm. Tolik jich bylo potřeba na zatím ještě svěží početný dav.

Filip Kulštrunk na Bodypumpu. „Je jenom teď a tady!“

Populární Les Mills

Koncept Les Mills nabízí širokou škálu programů, v repertoáru jsou různé druhy kardiotréninků, silového cvičení nebo i taneční hodiny. Programy pod touto hlavičkou jsou populární po celém světě - cvičí se ve více než 80 zemích světa, lekce naštěvují miliony lidí. Jejich popularita stoupá i v České republice. 

Zvláštností je jednotná choreografie, které se drží celý svět po dobu tří měsíců. Poté dojde k obměně jak cviků, tak hudby, která samotnému cvičení udává tempo, a je tedy velice důležitá.

Za tím vším stojí odborníci ve světě fitness, lékaři, fyzioterapeuti, výzkumníci. Při spolupráci dávají dohromady cviky tak, aby si lidé při správném provedení cviku neuškodili a dosáhli požadovaného efektu, který na sobě ucítí v poměrně krátké době.

Jde o silový trénink, který  procvičí každou část těla s pomocí velké nakládací činky, stepu a samotných kotoučů. A i když by i někoho bez zkušeností s Bodypumpem na první pohled jednotlivé pohyby příliš nepřekvapily - je plný dřepů, výpadů, mrtvých tahů apod., zas tak obvyklé nebývá přímo hudbou dané provedení. Udělat rychlý dřep je opravdu něco jiného, než klesat dolů na čtyři doby a stejnou dobu se dostávat zpět do výchozí pozice.

„Jaké je naše šťastné číslo? Sedm!“ to nemálo z nás při seznamování se s novou choreografií vyděsilo. Zděšení bylo o to větší, že se tohle optimisticky znějící zvolání ozvalo při výpadech. A tak v sobotu osmdesát lidí během chvilky určitě aspoň trochu zkřivilo obličej kvůli bolesti v nohou. K odstartování Les Mills maratonu a udání tónu celé akce tedy hodina jako stvořená. 

I když jsem se původně chtěla držet moudrého plánu - trochu se šetřit na následující smršť - vůbec se mi to nepovedlo, dav mě strhnul a celou hodinu jsem odcvičila jako jindy, kdy jde o jediný trénink dne, ne jen první ze čtyř. Dobrá nálada po poctivě odvedeném tréninku rozhodně nepřešla, ale o té zmiňované svěžesti se to asi říct už tak jistě nedalo. Měla jsem pocit, že ji ten těžký náklad na všech činkách při Bodypumpu pomalu tlačil do země...

Intervalový GRIT položil i největší drsňáky

Další ze dvou nejlákavějších lekcí pro mě byla ale ta následující, kterou si zatím nemůžu vychutnat (přetrpět) pravidelně v domácím kladenském Fit Effectu. Byla to lekce s názvem GRIT plyo - intenzivní intervalový trénink plný skákání (na step, všechny jeho strany a zase zpátky), který přítomné během půlhodiny stačil dostat na pokraj sil klidně i pětkrát. Nebyla jsem jediná, kdo se zastavil bez dechu, občas jsem zahlédla někoho opravdu ležet na zemi už v průběhu. Ale moc jsem se kolem sebe dívat nestačila. Bylo jen pár vteřin, kdy jsem neměla dost práce sama se sebou. Občas jsem okolí vnímala jak rozpité tečky namalované akvarely, které se však hýbaly. Výhoda barevných cvičících úborů - svět je pořád barevný, i když si připadáte jako na samém dně sil. 

Bodypump v plném proudu.
Činka za hlavou... A budou následovat dřepy.

„Pro mě je GRIT nejnáročnější lekcí vůbec.Taky jsem musel zastavit. Ale ne na dlouho, ta hudba člověka vede a motivuje,“ říkal i Filip Kulštrunk, jediný instruktor GRITu v České republice. A bylo to tak, během cvičení jsem si všimla, že chvíli klečel na kolenou, měl zavřené oči a lapal po dechu. Po těch pár vteřinách jsme si vyměnili skoro útrpný pohled a jeli jsme dál.

Rozhovor s Eerikou Kiuttu

Eerika Kiuttu se Les Mills programům věnuje 15 let.

Lidovky.cz: Jak dlouho se programům Les Mills věnujete?
Začínala jsem s programem Bodycombat (program spojující různá bojová umění, pozn. red.). A bylo to číslo 4, teď je 64, sestava se mění čtyřikrát do roka... Takže už je to 15 let!

Lidovky.cz: Co je na Les Mills tak zvláštního, že je tak oblíbený?
Je to ta práce, co za tím je. Tvůrci celé tři měsíce vybírají hudbu, vybírají a skládají cviky za sebe. Jsou za tím výzkumy, hotová věda. Proto je to zábavné i efektivní. Já bych na to jako trenérka neměla ani zdaleka tolik času. Takhle je to všechno vypracované, a my to můžeme předávat dál.

Lidovky.cz: Jaký je váš program v České republice kromě cvičení na této akci?
Přiletěla jsem jen kvůli tomuhle, protože jsem chtěla. Na vlastní náklady. Chtěla jsem si tu zacvičit se svými oblíbenými trenéry, které znám z našich každoročních setkání a školení. Zítra mám volný den v Praze, pak odlétám.

Spolu s Filipem vedla dav finská master trenérka Eerika Kiuttu, která často opouštěla pódium a procházela mezi poskakujícími. „Když vám řekneme, že si máte na pár vteřin odpočinout, věřte nám a udělejte to!“ Častěji ale přišla spíš povzbudit a víc vyhecovat člověka, který měl ještě na to, aby přidal, vyskočil výš nebo zvládl víc kliků. Dalším povzbuzením (alespoň pro mě) byl začátek odpočítávání znějící přes hudbu - cvik za chvíli skončí a budou asi tak dvě vteřinky na odpočinek, hurá!

Po třiceti minutách opouštěl tenisový kurt dav, který vypadal jako zmoklý. Z nebe sice opravdu pár kapek během dopoledne spadlo, ale nikomu to nevadilo. Naopak, bylo to příjemné osvěžení při těžké fyzické námaze. „Mně se počasí líbí! Jsem z Finska, a bála jsem se, že nic moc ve vedru neodcvičím. Ale tohle je fajn!“ smála se Eerika, která si cvičení v Čechách přijela jen tak užít.