Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letoun krále rokenrolu Presleyho se prodal za 430 tisíc dolarů

Magazín

  6:00
Soukromý letoun, v němž před více než čtyřiceti lety létal král rockenrolu Elvis Presley, se v sobotu v aukci v Kalifornii prodal za 430 000 dolarů (asi 10,1 milionu korun). Informovala o tom v neděli agentura AP. Očekávalo se však, že se vydraží za dva až tři miliony dolarů. Jméno nového majitele aukční síň nesdělila.

Elvis Presley. foto: www.edupics.com

Oranžový letoun Lockheed Jetstar stál přes 30 let na ranveji v Novém Mexiku, kde se stal turistickou atrakcí. Nemá sice motor a vyžaduje celkovou rekonstrukci, duch Elvise Presleyho je v něm však stále přítomný. Přesto se tento letoun z roku 1962 prodal dost pod odhadní cenou.

Interiér letadla byl vytvořen přesně podle Elvisových požadavků, uvedl prodejce. Sedačky jsou potažené červeným sametem a na zemi je červený koberec. Dokonce i opěrka na toaletě je podle agentury DPA sametová. Umyvadlo je z mramoru a nad ním jsou pozlacená světla.

Další letouny, které před více než 40 lety používal rockenrolový král a jeho rodina, jsou nyní vystaveny v Memphisu ve státě Tennessee v Elvisově muzeu v Gracelandu. To bývalo hudebníkovým venkovským sídlem.

I tyto letouny, pojmenované Lisa Marie (po Elvisově dceři) a Hound Dog II, měly jít do dražby. Po protestu hudebníkových fanoušků však zůstaly v muzeu v Gracelandu. To patří k nejnavštěvovanějším budovám v USA, každý rok do něj zavítá přes 650 000 Elvisových fanoušků.

Elvis Presley (1935-1977) patří k nejvýraznějším postavám hudební historie, snad nikdo jiný neovlivnil svět populární hudby tak jako on. Miliony fanoušků si získal podmanivým hlasem i provokativním tanečním stylem. Vytvořil řadu nesmrtelných hitů, například That’s All Right (Mama), Blue Suede Shoes, I Want You, I Need You, I Love You, All Shook Up či Love Me Tender. Zemřel v srpnu 1977 ve věku pouhých 42 letech na selhání srdce.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat