29. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Letoun krále rokenrolu Presleyho se prodal za 430 tisíc dolarů

Elvis Presley. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elvis Presley. | foto: www.edupics.com

Soukromý letoun, v němž před více než čtyřiceti lety létal král rockenrolu Elvis Presley, se v sobotu v aukci v Kalifornii prodal za 430 000 dolarů (asi 10,1 milionu korun). Informovala o tom v neděli agentura AP. Očekávalo se však, že se vydraží za dva až tři miliony dolarů. Jméno nového majitele aukční síň nesdělila.

Oranžový letoun Lockheed Jetstar stál přes 30 let na ranveji v Novém Mexiku, kde se stal turistickou atrakcí. Nemá sice motor a vyžaduje celkovou rekonstrukci, duch Elvise Presleyho je v něm však stále přítomný. Přesto se tento letoun z roku 1962 prodal dost pod odhadní cenou.

Interiér letadla byl vytvořen přesně podle Elvisových požadavků, uvedl prodejce. Sedačky jsou potažené červeným sametem a na zemi je červený koberec. Dokonce i opěrka na toaletě je podle agentury DPA sametová. Umyvadlo je z mramoru a nad ním jsou pozlacená světla.

Další letouny, které před více než 40 lety používal rockenrolový král a jeho rodina, jsou nyní vystaveny v Memphisu ve státě Tennessee v Elvisově muzeu v Gracelandu. To bývalo hudebníkovým venkovským sídlem.

I tyto letouny, pojmenované Lisa Marie (po Elvisově dceři) a Hound Dog II, měly jít do dražby. Po protestu hudebníkových fanoušků však zůstaly v muzeu v Gracelandu. To patří k nejnavštěvovanějším budovám v USA, každý rok do něj zavítá přes 650 000 Elvisových fanoušků.

Elvis Presley (1935-1977) patří k nejvýraznějším postavám hudební historie, snad nikdo jiný neovlivnil svět populární hudby tak jako on. Miliony fanoušků si získal podmanivým hlasem i provokativním tanečním stylem. Vytvořil řadu nesmrtelných hitů, například That’s All Right (Mama), Blue Suede Shoes, I Want You, I Need You, I Love You, All Shook Up či Love Me Tender. Zemřel v srpnu 1977 ve věku pouhých 42 letech na selhání srdce.

ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?