Stále více Čechů mění tolik oblíbené válení se na pláží, kde je hlava na hlavě, za aktivní dovolenou plnou nečekaných zážitků. I proto se stále oblíbenějším prostředkem stávají jachty či jiné lodě, na kterých se dá vyrazit prozkoumat obydlené či ještě nezmapované ostrovy a kde vás čeká koupání na panenských plážích v romantických opuštěných zátokách.
My jsme svou pětidenní květnovou cestu začali v městečku Trogir, kde na nás již čekala tradiční dřevěná jachta Tvrdi (v překladu tvrdý, tedy odolný) typická právě pro chorvatský Jadran. Loď se dá využít i při cestě s kolem – jde o tzv. kololoď, kdy se chvíli plavíte a poté projíždíte ostrovy na kole, nebo jako tzv. fitloď, kdy poznáváte ostrovy, a přitom si ještě zacvičíte. Anebo jde o spojení obou.
Nejdříve proplouváme kolem ostrova Brač, který je největším dalmátským ostrovem. Stal se známým zejména kvůli pláži Zlatni rat, kterou tvoří zalesněný trojúhelník vybíhající do moře zakončený oblázkovou kosou, která mění svůj tvar a směr podle proudění moře. Zajímavostí možná je, že pláž postupně volně přechází z té běžné do nudistické. Za zvuku místní dalmátské hudby si začínám zvykat na neustálé houpání i na malou, ale útulnou kajutu. Míříme na Hvar, ostrov, na kterém je 13 vesnic.
Obyvatelé zde původně bydleli kvůli strachu z útoků Turků pouze ve vnitrozemí, až později se začali stěhovat i na pobřeží. K šesti vesnicím se zde váže více než 500 let stará tradice nazvaná Procesija za križem. Z každé vesnice vyráží vždy na Zelený čtvrtek procesí, v jehož čele je bosý muž nesoucí 18 kilogramů těžký kříž. Musí ujít cestu dlouhou až 25 kilometrů, projí zbývajících pět vesnic a vrátit se opět ráno zpět.
Začíná seriál LN Léto v Chorvatsku. V pátečním vydání najdete mapu Chorvatska, v sobotním mapu Itálie. Připravujeme také reportáže, tipy a servis. |