Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi poradci saudskoarabského krále budou poprvé ženy

Magazín

  7:00
RIJÁD - Saudskoarabský král Abdalláh vydal dekret, kterým poprvé v dějinách umožňuje účast žen v Poradní radě. V tomto konzultačním orgánu nyní zasedá 150 osob, které jmenuje panovník. Na základě nového dekretu bude pětina křesel patřit ženám.
Arabka (ilustrační foto)

Arabka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle stanice Al-Arabíja už Abdalláh třicet žen jmenoval. Poradní rada funguje dvacet let a postupně byla rozšířena z 60 na dnešních 150 radních. Jejich úkolem je navrhovat zákony a postupovat je králi k posouzení.

Král Abdalláh je nakloněn ekonomickým i sociálním reformám, byť je prosazuje velmi zdrženlivě. Saúdská Arábie se drží své vahhábovské doktríny, která prosazuje puritánský přístup k islámu.

V Saudské Arábii nemají ženy téměř žádná práva

  • Práva žen jsou v zemi značně omezená, Saúdské Arabky jako jedny z posledních muslimek nemohou řídit automobil, nemohou kandidovat do vysokých politických funkcí, i když od roku 2015 mají mít právo ucházet se o posty v místních úřadech.
  • Každá má svého poručníka, který ji zastupuje v jednání s úřady. Většinou je to manžel nebo otec. Tito poručníci dávají souhlas s vdavkami nebo rozvodem, cestováním, studiem, založením bankovního konta a také třeba s podstoupením chirurgického zákroku. Do práce chodí 21 procent Saúdských Arabek.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!