Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Boháči unikají koronaviru na palubách superjachet a soukromých letadel

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Yacht Charter Fleet

Praha Cestovní sektor tvrdě zasáhla epidemie koronaviru. Ne všechna odvětví ale utrpěla. Zatímco aerolinky žádají o finanční pomoc a hotely jsou zavřené, prudce stoupl zájem o pronájem jachet i soukromé lety. Bohatí lidé se díky nim mohou izolovat a obejít cestovní regulace, píše server Business Insider.

Miliardáři se snaží uniknout koronavirové pandemii na palubách soukromých letadel či superjachet. Podle ředitele společnosti Burgess, která jachty pronajímá nebo prodává, představují tyto lodě perfektní místo pro izolaci, píše deník The Telegraph. Na soukromá letadla se zase nevztahují taková bezpečnostní pravidla a jsou tak vítaným prostředkem v době, kdy cestování je maximálně regulováno. 

Superjachta od firmy Burgess.
Superjachta od firmy Burgess.

Takzvané superjachty mají dostatek úložného prostoru na potraviny a zásoby, takže mohou na moři strávit i několik měsíců, aniž by musely kdekoli kotvit. Na palubě je také posádka složená z uklízeček, kuchařů a techniků, která se stará o komfort klienta. Není to ovšem levná zábava - měsíční pronájem se pohybuje mezi 100 a 500 tisíci liber, v přepočtu tedy od tří do více než patnácti milionů korun.

„Jedna rodina si jachtu pronajala na devět týdnů. Klienti si také platí soukromé učitele, kteří učí jejich děti, domlouvají jim kurzy vaření s lodním kuchařem nebo exkurzi do strojovny,” líčí ředitel Burgessu Jonathan Beckett. Líčí také, že klienti mají zájem o ‚exotičtější’ destinace, jako je Aljaška, Tichomořské ostrovy nebo jižní cíp Chile.

Podle ředitele jsou jachty hygieničtější než výletní lodě - na jedné z nich, britské Diamond Princess, se například koronavirus rozšířil z 10 na 700 lidí během dvou týdnu. Díky lepší hygienické reputaci jsou také jachty údajně méně kontrolované v přístavech.

Firmy, které nabízí pronájem jachet, se chlubí vysokou úrovní čistoty na palubě. Po každém klientovi je celý prostor lodi vydezinfikován, některé dokonce používají speciální filtry, které redukují množství patogenů ve vzduchu, píše server Business Insider.

Také ve vzduchu je bezpečno

Kromě jachet také stoupl zájem o soukromé lety. Ty využili lidé, kteří se potřebovali evakuovat ze států uzavřených kvůli epidemii i bohatí cestovatelé, kteří chtějí obejít cestovní zákazy. Na soukromá letadla totiž neplatí tolik regulací. „Používají oddělené, menší terminály a cestujícím při příletu ani není měřena teplota,” uvedl proBusiness Insider ředitel soukromé letecké firmy Jettly Justin Crabbe.

Standardní cena soukromého letu se pohybuje okolo 5 tisíc dolarů za hodinu letu, v přepočtu 123 tisíc korun. Kvůli komfortu a pocitu bezpečí před nákazou je ale mnoho lidí ochotných si za tento luxus připlatit. „Daří se nám skvěle,” uvedl Crabble. „Nikdy jsem neviděl takový zájem o naše lety,” dodal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!