Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boháči unikají koronaviru na palubách superjachet a soukromých letadel

Covid 19

  13:05
Praha - Cestovní sektor tvrdě zasáhla epidemie koronaviru. Ne všechna odvětví ale utrpěla. Zatímco aerolinky žádají o finanční pomoc a hotely jsou zavřené, prudce stoupl zájem o pronájem jachet i soukromé lety. Bohatí lidé se díky nim mohou izolovat a obejít cestovní regulace, píše server Business Insider.

ilustrační snímek foto: Yacht Charter Fleet

Miliardáři se snaží uniknout koronavirové pandemii na palubách soukromých letadel či superjachet. Podle ředitele společnosti Burgess, která jachty pronajímá nebo prodává, představují tyto lodě perfektní místo pro izolaci, píše deník The Telegraph. Na soukromá letadla se zase nevztahují taková bezpečnostní pravidla a jsou tak vítaným prostředkem v době, kdy cestování je maximálně regulováno. 

Superjachta od firmy Burgess.
Superjachta od firmy Burgess.

Takzvané superjachty mají dostatek úložného prostoru na potraviny a zásoby, takže mohou na moři strávit i několik měsíců, aniž by musely kdekoli kotvit. Na palubě je také posádka složená z uklízeček, kuchařů a techniků, která se stará o komfort klienta. Není to ovšem levná zábava - měsíční pronájem se pohybuje mezi 100 a 500 tisíci liber, v přepočtu tedy od tří do více než patnácti milionů korun.

OBRAZEM: Koronavirus si nevybírá. Mezi nakažené patří mistři světa i bohatí majitelé klubů

„Jedna rodina si jachtu pronajala na devět týdnů. Klienti si také platí soukromé učitele, kteří učí jejich děti, domlouvají jim kurzy vaření s lodním kuchařem nebo exkurzi do strojovny,” líčí ředitel Burgessu Jonathan Beckett. Líčí také, že klienti mají zájem o ‚exotičtější’ destinace, jako je Aljaška, Tichomořské ostrovy nebo jižní cíp Chile.

Podle ředitele jsou jachty hygieničtější než výletní lodě - na jedné z nich, britské Diamond Princess, se například koronavirus rozšířil z 10 na 700 lidí během dvou týdnu. Díky lepší hygienické reputaci jsou také jachty údajně méně kontrolované v přístavech.

Firmy, které nabízí pronájem jachet, se chlubí vysokou úrovní čistoty na palubě. Po každém klientovi je celý prostor lodi vydezinfikován, některé dokonce používají speciální filtry, které redukují množství patogenů ve vzduchu, píše server Business Insider.

Také ve vzduchu je bezpečno

Kromě jachet také stoupl zájem o soukromé lety. Ty využili lidé, kteří se potřebovali evakuovat ze států uzavřených kvůli epidemii i bohatí cestovatelé, kteří chtějí obejít cestovní zákazy. Na soukromá letadla totiž neplatí tolik regulací. „Používají oddělené, menší terminály a cestujícím při příletu ani není měřena teplota,” uvedl proBusiness Insider ředitel soukromé letecké firmy Jettly Justin Crabbe.

Standardní cena soukromého letu se pohybuje okolo 5 tisíc dolarů za hodinu letu, v přepočtu 123 tisíc korun. Kvůli komfortu a pocitu bezpečí před nákazou je ale mnoho lidí ochotných si za tento luxus připlatit. „Daří se nám skvěle,” uvedl Crabble. „Nikdy jsem neviděl takový zájem o naše lety,” dodal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat