21. listopadu 2018 19:10 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mladý Němec přišel o řidičský průkaz kvůli rychlosti během necelé hodiny

Policejní radar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní radar. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Berlín Německý mladík přišel o řidičský průkaz po pouhých 49 minutách od jeho převzetí. O kuriózním případu informovala dnes na svém webu zpravodajská stanice BBC. „Některé věci trvají věčně, jiné ani ne hodinu,“ uvedla německá policie v komuniké.

Osmnáctiletý mládenec odjížděl od zkoušek s čerstvě získaným řidičákem, když jej ve městě Hermer hlídkující policista zkontroloval laserovým zařízením pro měření rychlosti. A to ukázalo, že novopečený řidič projíždí městem bezmála dvojnásobnou rychlostí, než je povoleno: Místo „padesátkou“ uháněl tempem 95 kilometrů za hodinu.

Mladík měl v autě jako spolujezdce čtyři kamarády, a tak se lze dohadovat, že na ně chtěl udělat dojem svými řidičskými schopnostmi. Nyní čelí přísnému postihu: přišel o řidičské oprávnění - formálně sice jen na čtyři týdny, ale opětovné jej podle policie smí získat až po „drahém kurzu“ oživení řidičských znalostí, musí zaplatit pokutu 200 eur (asi 5200 Kč) a dostal dva body v bodovém systému v silničním provozu.

Stejně jako v Česku je také v Německu uplatňován takzvaný bodový systém sloužící ke sledování opakovaného páchání dopravních přestupků. Dva trestné body se řidiči v centrálním registru v severoněmeckém Flensburgu přičítají při závažnějším přestupku, jako je požití alkoholu před jízdou nebo nerespektování zákazu předjíždění, což může mít za následek i dočasný zákaz řízení.

Při vážných proviněních lze řidiči přičíst až tři body, což je vždy doprovázeno odejmutím řidičského oprávnění. O řidičák přichází také motorista, který postupně nastřádá osm bodů.

Dvoubodový přestupek se v Německu automaticky vymaže po pěti letech. Výmaz však lze také urychlit dobrovolnou účastí na školení řidičů, za což je odstraněn jeden bod.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz