9. ledna 2016 15:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moskvané testovali kola v kruté zimě. Tisíce lidí nezastavilo ani 12 pod nulou

Do moskevských ulic vyraili cyklisté všech druhů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do moskevských ulic vyraili cyklisté všech druhů | foto: Reuters

MOSKVA Stovky Moskvanů bez ohledu na mráz a sníh v sobotu nasedly na jízdní kola, aby uskutečnily první zimní hromadnou jízdu cyklistů v dějinách ruské metropole. Odhady počtu účastníků sahaly od tisícovky po několik tisíc.

Trasa po nábřežích řeky Moskvy okolo Kremlu a katedrály Krista Spasitele měřila 14 kilometrů, teplota nepřesahovala 12 stupňů - samozřejmě pod nulou.

„Jeli mladí i staří. Někteří - ti s tvůrčími sklony - v novoročních kostýmech, jiní v karnevalových maskách, chránících před větrem,“ vylíčil internetový list Gazeta.ru.

Zima Rusy netrápí
Moskvané se zimy nezalekli a vyrazili na kola

Akce měla dokázat, že ani drsné ruské klima není překážkou pro rozmach cyklistiky jako nejekologičtějšího způsobu dopravy. Každopádně v sobotu měli cyklisté v příměstských vlacích přepravu kol zdarma a provoz aut byl omezen.

Podobné hromadné jízdy se pořádají ve více než desetimilionové Moskvě i na jaře a na podzim, tehdy však počet účastníků přesahuje 20 tisíc.

„Samozřejmě na takovou zimu nejsou všichni cyklisté zvyklí, ale lidé přicházejí i po ukončení oficiální akce, a to znamená, že tu podpora pro cyklistiku existuje,“ řekl televizi NTV organizátor zimní jízdy Vladimir Kumov.

ČTK